Postovani/Postovana, Nedavno je ustanovljeno da imam kondilome, koji su laserskim putem uklonjeni. Njihovo prisustvo potvrdjeno je i kod mog partnera. Medjutim, nisu nikakva ispitivanja vrsena pre nego sto je terapija tecnim azotom zapoceta. To me brine, jer me zanima o kom tipu HPV virusa se radi. Da li je po vama ispravno zapoceti lecenje bez prethodne provere. Doduse, kondilomi su vidljivi i ne tako voluminozni, ima ih 4-5, ali se bojimo da ih ima i na mestima gde nisu uocljivi. Uradjena je jedna terapija, a naredna je zakazana za nedelju dana. Koliko procenjujete da ce trajati terapija? Kako da se stitimo od nastanka novih kondiloma? Da li postoji jos nesto sto moj partner treba da primenjuje tokom terapije ili je ona sama po sebi dovoljna? Unapred zahvalna D.S.

    Odgovoreno: 09. 07. 2008.
    •  Kondilomi (Condylomata acuminata) ili siljate bradavice su  benigne  tvorevine virusnog porekla .Izazivac je  humani papiloma  virus (HPV) .Ovaj virus ima afinitet za sredisnji deo povrsnog sloja  koze  te izaziva pojacano  razmnozavanje celija ovog sloja."Bujanje"  ovih celija  se manifestuje u vidu siljatih tvorevina(otuda naziv  siljati kondilomi) boje koze. Postoji veliki broj razlicitih tipova  HPVirusa  ,vise od 80 .Izvesni  tipovi izazivaju karakteristicnu  klinicku sliku i lokalizaciju.Otuda odredjivanje tipa virusa  niije  potrebno.Obavezno je kod otkrivanja kondiloma kod jednog partnera  uputiti i drugog  seksualnog partnere na predled-sto je i uradjeno u  Vasem slucaju.U potpunosti se slazem sa dijagnostickim i terapijskim  procedurama kod Vaseg patrnera.Vama bi predlozila da redovno odlazite  na kontrolne ginekoloske preglede i radite kolposkopiju i PAPA  test.Sto se tice zastite,tu je kondom najmanje delotvoran jer  je za  nastanak infekcije  bitan direktan  kontakt . No kako ste vec imali  kondilome  znaci da ste bili u kontaktu sa HPvirusom.Sa virusima  je  uvek neizvesno.Naime,virusi nisu sposobni za samostalno  razmnozavanje,njima su zato potrebne nase celije. Kada virus dospe u  nas organizam njegova dalja sudbina zavisi od naseg odbrambenog  sistema i stanja organizma.Ukoliko je organizam "oslabljen" virus ce  se aktivirati te ce se bolest manifestovati.Ukoliko su odbrambene  snage organizma jake, virus ce ostati u neaktivnom obliku i cekati  svojih 5 minuta,kada ce se reaktivirati i izazvati pojavu  kondiloma  .Dijagnozu kondiloma postavlja lekar-i procenjuje koja od metoda je  najadekvatnija.Odgovor na primenjenu terapiju je krajnje individualan  i naravno zavisi od broja i velicine promena.      Smatram da  u vasem slucaju nema mesta  najboljemstrahu i  brizi.Samo se trudite da vodite zdrav zivot i sve ce biti u redu.