Moj problem su kurje oci po tabanima, koji mi godinama zadaju velike probleme. Povremeno, povrsinski uklanjam nove naslage, ali sustinski se nista ne menja. Sa godinama imam utisak da su kurje oci sve dublje i ne smem mnogo ni da uklanjam naslage, jer mogu da napravim rane. Napominjem da imam visok ris i da mi se stopala u srednjem delu uopste ne naslanjaju na tlo. Da li postoji neki sistemski lek, kojim bih pokusala da ih potpuno uklonim, jer ovo povrsinsko uklanjanje nije resenje problema. Takodje, povremeno mi se na petama pojavljuju ragade i osim mazanja masnim kremama(sto nisam sigurna da je dobro)nista drugo ne preduzimam.

    Odgovoreno: 09. 07. 2008.
    • Clavusi(kurje oci) i Callusi (tilomi,zdebljanja) nastaju kao  posledica dugotrajnog pritiska na kozu koja naleze na cvrstu podlogu  tj.kost. U osnovi nastanka je poremecaj statike te se koza stiti  zadebljavanjem.Kurje oci mozete otklanjati raznim metodama ,manje ili  vise uspesno, ali ce se one uvek iznova javljati dok ne resite osnovni  problem a to je poremecena statika .Neophodno je nosenje adekvatne  ortopedske obuce i ortopedskih dodataka.Peporucila bih Vam da se  obratite strucnjacima BAUERFEIND-a koji su Vam dostupni u  Beogradu,Nisu i Novom Sadu.Takodje je neophodna nega stopala.Pokusajte  sa mlakim kupkama svake veceri ,pozeljno je dodati morsku so,a zatim  utrljavanjem specijalnih krema za negu peta i stopala.Eucerinova krema  sa 10% ureom za stopala se pokazala kao jako dobra i prijatna. Da bi  pojacali dejstvo  kreme ,nakon nanosenja krema navucite najlonske kese  na tabane.Tako se krema nece razmazivati i koza ce je mnogo bolje  upiti.