Poštovana dr Zlatanović, Već godinama imam problema sa seboroičnim dermatitisom. Simptomi su: velike naslage peruti, konstantno crvenilo i svrab. Dugo godina sam koristila Mycoseb, koji je donekle rešavao problem na koži glave, ali nikada nije doveo do potpunog izlečenja, naprotiv, vremenom se stanje samo pogoršavalo. Od pre 3 godine od savršeno normalne kože lica pojavljuju se promene u vidu crvenila i svraba, najpre na koži čela i uz prisutnost crvenih upaljenih bubuljica, katkad u predelu oko nosa, iznad usana se takodje javlja crvenilo i sitne bubuljice, a od pre 6 meseci se crvenilo, svrab i ogromne crvene i tvrde bubuljice (akne) koje uglavnom nemaju iscedak pojavljuju u predelu vrata odmah ispod vilične kosti. Negde sam pročitala informišući se o ovom mom problemu da seboreju mogu izazvati neke gljivice, u prvom redu kandida, kada je imunološki sistem oslabljen. Čitala sam da se ova gljivica obično nalazi u crevima i da se odatle širi u vaginalni trakt, ali i u usnu duplju (na jeziku, grlu). Takodje, već duže vreme imam problem sa konstantnom naduvenošću stomaka (ne mogu da utvrdim da li je u pitanju gornji ili donji), i šta god da pojedem, naduvenost je sve veća i veća. Trenutno čekam rezultate brisa nosa, grla i jezika na gljivice, pošto je bakteriološki nalaz u redu. Ukoliko se ispostavi da je bris na gljivice pozitivan, moje pitanje je da li su gljivice zapravo uzrok mog kožnog problema (seboreje) i koji su najpouzdaniji vidovi lečenja? Pošto se nalazim na studijama u Nišu, želela bih da Vas zamolim da mi preporučite kliniku ili lekara kome bih mogla da se obratim. S poštovanjem, Ivana Djordjević

    Odgovoreno: 10. 07. 2008.
    • Da bi covek moga da razume tekst na pravi nacin,mora da poznaje neke osnovne termine i  poseduje odredjeno predznanje.Smatram da ste kao laik otisli u "strucno" stivo i na taj naci sebi jako otezali .Odite sto pre do Klinike za kozne i polne bolestin KC Nis-do specijalisticke ambulante koja se nalazi u zgradi iznad centralne biohemijske laboratorije ili do studenske poliklinike.Neka tada  koza lica bude cista-bez sminke i krema za negu. Obavezno ponesite sta ste do sad od terapije koristili.Seboreja nije bolest vec konstitucionalno stanje tako da prakticno univerzalnog leka nema,ali zato postoji mnostvo preparata kojima se ovo stanje moze  vrlo uspesno drzati pod kontrolom.