Postovani dr,imam 17 godina,i od malena (tacnije od 2. godine) imam problem sa kozom. Doktori su ustanovili da je to deciji ekcem. Misleci da sam se izborila sa tim,svela ga na najnize mere zdravom ishranom (obroci bez belog hleba,secera,kvasca...) i negom; otisla sam na more,koje mi je do sada prijalo. Medjutim,vratila sam se sa dodatnim problemom. Osipom i suvim flekama po telu. Javila sam se svom lekaru koji mi je prepisao injekcije urbazona i sinopena. Nakon toga se izgubio osip,medjutim imala sam neredovnu stolicu,pa su pregledom ustanovili kandidu u crevima (15 kolonija). Sada sam na dijeti,a osip se ponovo vratio u vecoj meri. Kortiko preparate ne bih smela da koristim zbog kandide i godina,a kreme koje koristim za negu koze ne pomazu,jer one kozu samo vlaze,a mene ovaj osip strasno svrbi. Molim Vas da me posavetujete koje preparate da koristim,i kako da lecim problem. Unapred hvala

    Odgovoreno: 06. 07. 2008.
    • Na zalost,ne mogu Vam mnogo pomoci jer Vas nisam pregledala.Pretpostavljam da su Vam vec objasnili da je atopija (decji ekcem) zapravo konstitucionalno stanje i da  koza atopicara zahteva posebnu i neprekidnu negu.Upotreba kortikosteroida kako sistemskih tako i topikalnih (za lokalnu upotrebu) je krajnje opravdana ,naravno pod nadzorom lekara. Danas na nasem trzistu postoji mnostvo preparata koji su idealni za negu koze atopicara(Mustela,Uriage,Avene,Eucerin. . .)Za kupiranje svraba koji je intenzivan i cesanjem postaje samo intenzivniji ,daju se antihistaminici preve generacije(Phenergan tbl.).No,kako ste se vratili sa letovanja i bili u kontaktu, pretpostavljam sa vecim brojem ljudi, predlazem Vam da se pregledate kod dermatologa u smislu skabijesa(suge),narocito ako je svrab intenzivniji kada se utoplite,ako Vas svrbe unutrasnje strane butin,unutrasnje strane zglobova, predeo lopatica,krsni predeo i sedalni predeo,kao i bradavice dojki.