postovani dr,pre nedelju dana,meni i ostalim ukucanima su izasli pecati u vidu prstena na telu.Otisla sam kod koznog lekara i receno mi je da je dg.tinea corporis glabrae.Dr je sve povezala sa macom koju smo dobili tri nedelje pre toga a koja nema manifestnu bolest.Mi macu tretiramo mycoseb samponom,mi se mazemo canesten kremom 2puta dnevno i na predlog infektologa smo od nedavno poceli da pijemo i micoseb tablete 2puta dnevno od 200mg 5dana.Da li smo dobro postupili sto se tice terapija i saveta infektologa i kada mozemo ocekivati da ce nam gljivica proci?

    Odgovoreno: 10. 06. 2008.
    • Na osnovu podataka koje ste mi dali,slazem se sa postavljenom dijagnozom koznog lekara.Pretpostavljam da je uzet materijal za mikoloski pregled.Opravdana je i upotreba oralnog antimikotika onda kada su kozne promene jako rasprostranjene. Ali se ne slazem sa Tbl.Micoseb. Sada na nasem trzistu postoji mnostvo novih savremenih antimikotika za oralnu upotrebu.Ne bi bilo lose da se o  izboru leka posavetujete sa koznim lekarom.Inace,lokalnu terapiju treba primenjivati dovoljno dugo kako bi se gljivicna infekcija izlecila u potpunosti,a ne samo zalecila.Obavezno raditi ponovljene mikoloske preglede.