Poštovana,
    nadam se da vas neću opteretiti svojim pitanjem i da ćete mi odgovoriti.Ukratko ću Vam reći svoj problem-imam 24 godine,a od 4. godine života sam imala problem sa kožom na rukama.Naime,u 12,godini su otkrili šta je uzrok tome...alergična sam na čokoladu,vanilin šećer,na sve ono što sadrži veštačke boje i arome.Zamislite dete kome kažu da ne sme da jede čokoladu!:) Od tada se pridržavam koliko-toliko da ne jedem ono što sadrži te ,,supstance''. Inače,alergija se manifestuje u obliku potkožnih plihova koji izlaze po dlanovima i unutrašnjoj strani prstiju.Posle 2-3 dana to počinje jako da svrbi..zatim dolazi do pucanja tih plihova i stvaraju se male ranice koje su nekada veoma bolne i treba im 7-8 dana da zarastu.(nekada koristim ,,Kuterid G'' kremu,jer su mi to prepisali)...Medjutim,mislim da sam postala alergična na još nesto,jer su mi se plihovi pojavili pre par dana,a sigurno znam da u organizam nisam unosila nista sto bi to izazvalo.Da stvar bude još gora,koža na rukama(od gore), mi je jako crvena i suva i primetila sam da reaguje negativno na hladnoću,polako puca i stvara nove ranice.Moje pitanje je da li je moguće da je moj organizam postao osetljiv na još nešto,i da li ta alergija,možda,ima veze sa ovim drugim problemom?
    Nadam se da Vam nisam oduzela mnogo vremena i da ćete mi odgovoriti.
    Hvala unapred.
    Srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 02. 03. 2007.

    •

      Klinicka slika koju ste detaljno opisali kao pravi dermatolog upucuje na pompholyx, i na atopiju(burno nespecificno reagovanje na normalne spoljasnje faktore). To je jedna posebna vrsta ekcema. Lecenje je mukotrpno i ne mnogo efikasno, ako se ne nadje I ne otkloni uzrok, ono je samo simptomatsko, jer se pri ponovnom kontaktu javljaju nove promene. Uskoro cemo obraditi na sajtu i tu temu. OPREZNO SA KORTIKOSTEROIDIMA.