POŠTOVANA DOKTORKO,
    Zamolila bih Vas da mi odgovorite na pitanja poslavši mail na moju  e-mail
    adresu. Unapred sam Vam mnogo zahvalna. Imam moluske (mollusce contr) na velikim usnama i gluteusu već pola godine i nikako da nestanu, šta više hoće da se šire malo. Šta da radim sa njima,
    dali treba da se otklone i sa čim? Smem li da idem na bazen? Da li mogu od vode da se šire i dali bi
    zarazila druge kupajući se u istoj vodi? Partner može li da dobije od mene ako koristimo prezervativ tokom odnosa? Da li postoji neka krema od koje bi prošle moluske, i za jacanje otpornosti organizma kakve vitamine da pijem?
    Hvala Vam na odgovorima. Želim Vam i dalje uspešan rad.
    Sa poštovanjem

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Svakako otklonite moluske.Vise terapijskih metoda Vam je na raspolaganju.Preporucila bih Vam,s obzirom na lokalizaciju promena, uklanjanje radiotalasima mada je i kiretiranje promena jako
      delotvorno.Nastale promene u vidu tackastih ranica mazite nekom tetraciklinskom mascu npr.Ung.Chloramphenicol 5% ,a kozu prethodno ocistite povidon jodidom Vas seksualni partner je vec bio u kontaktu sa virusom ali se moluske,kao i vecina virusnih infekcija,ne manifestuju kod svih inficiranih.Do aktivacije virusa dolazi pod dejstvom jednog ili vise provocirajucih faktora.Kondom u ovom slucaju nije adekvatna zastita, iz prostog razloga sto ne prekriva delove na kojima Vi imate promene.
               Savetijem Vam da uklonite moluske u potpunosti i da tek nakon toga ponovo krenete na bazen. Uzmite neki multivitaminski kompleks,zaista ih ima mnogo na nasem trzistu i pre svega vodite zdrav zivot.To znaci da se redovno i zdravo hranite,redovno spavate,da se ne iscrpljujete psihofizicki,da nosite pamucni ves u beloj  boji. . .U ovom periodu izbegavajte nosenje dnevnih  ulozaka. Vise informacija o ovom krajnje bezazlenom koznom oboljenju virusnog porekla mozete nazi na nasem sajtu ,mislim u rubrici
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatovenerolog