Postovana, vec vise godina imam problem sa kozom ruku, nogu i bedara. Naime, koza mi je suva, na pojedinim mestima pojavljuje se nesto slicno lisaju, vrlo cesto ta mesta jako svrbe, a u posledjne vreme imam osecaj da mi po telu "hodaju" mravi. Prosle godine na Klinickom centru radjene su analize na alegrije, koje su sve bile negativne, i utvrdjeno je da imam urtikariju hronika. Da li treba da uradim neke dodatne analize, tj. sta dalje, jer je ovo stanje jako neprijatno, a napominjem da mleka za tela ne pomazu. Srdacan pozdrav, i hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 04. 2007.
    • Svrab je neprijatna senzacija koja izaziva zelju za cesanjem.Moze biti udruzen sa primarnom koznom bolescu,simptom neke sistemske bolesti ali je najcesce posledica suve koze.Kod mladih ljudi suva koza je najcesce posledica preteranog isusivanja koze usled preterane higijene.Za pocetak pokusajte sa upotrebom manje agresivnih sredstava za higijenu uz upotrebu mlake vode ,nakon toga je obavezna aplikacija emolijenata.Uradite biohemijske analize i naravno javite se dermatovenerologu.
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatovenerolog