moj problem je slijedeci,prije otprilike 10 15 dana iskocile su mi crvene fleke po trupu kao i jedna malo veca fleka na desnoj nozi tj.natkoljenici ili butini sa vanjske strane.nisam obracao paznju tako da je proslo 5 6 dana pa su fleke pocele obuzimati trup narocito po stomaku na sastavu zeludca,prsima a sada i sa strane po rebrima,na vratu pa malo i po ledjima kao i na stidnim mjestima osim penisa,TAKO DA IH SAD IMA OTPRILIKE 50- 60 DR.pedijatar mi je reako da je pityriasis rosea a sto je potvrdio i dermatolog koji mi je dao samo tecni puder da koristim i to vec koristim nekih 5 dana ali stanje je isto s tim da su se fleke prosirile nakon kupanja obicnom vodom bez sapuna i sampona, ali kao da su flekice vec malo manje crvenkaste ali su ipak povrsinski vece .E sad me interesuje jedno da mi dr.odgovori ako moze,za koliko vremena ta pitirijaza rosea prolazi iz iskustva i trebam li se posebno brinut zbog te pitirijaze roseae i da li je prelazna u slucaju sexa s par! tnerom i koliko ce dugo trajati te fleke?? Doktor dermatolog mi je rako da ce oko 1 mjesec trajati a ja sam citao da je traje po 2 3 mjeseca i da nije opasna pitirijaza rosea ali da obara imunitet i da se dobije sto mi je potvrdio i pedijatar od neke odjece stare u ormarima i da moze bit virus ili neka grivica il gljkivica uzrocnik.hvala unaprijed pozdrav svim citaocima nek pisu ako imaju slicnih problema sa iskustvom jos jednom hvala

    Odgovoreno: 02. 04. 2008.
    • Pomenuta dermatoza Pityriasis rosea je benigno( bezopasno) kozno oboljenje,nedovoljno razjasnjenog porekla -uzroka. U poslednje vreme se sve vise spominje HSV virus tip 7 kao izazivac.Iako se sumnja na virusno poreklo, oboljenje nije kontagiozno ( zarazno). Manifestaije bolesti su karakteristicne-javlja se primarna promena u obliku medaljona, a zatim sledi pljusak novih promena sitnijih od prve promene..Promene se spontano povlace za 3 do 4 nedelje,neretko i duze.Lako se iritiraju narocito toplotom i agresivnim hemijskim sredstvima za higijenu te se stoga predlaze krace tusiranje samo mlakom vodom.Ukoliko su promene na kozi pracene subjektivnim tegobama tipa svraba i pecenja opravdana je upotreba antihistaminika i topikalnih kortikosteroida. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #4339

    • Postovanje, naisla sam na ovaj clanak i htela bi upitati. Moj oblik ove bolesti pr je malo drugaciji. Traje mi vec 5 nedelja i ne svrbi niti pece. Javilo se tako sto su mi vec dosta fleka iskocile u roku od sat vremena nakon sakupljanja lesnika u dvoristu. Koza mi je bila normalna i kad sam usla u kucu sokiralo me da mi se odjednom pojavilo na predelu laktova i kolena. Promene su jarke crvene boje i dermatolog mi je konstatovao pr. Svuda po nogama imam i po celim rukama i sada se prosiruje na stomak i kukove. Vec pet nedelja imam i dalje se siri iako sam primila 9 injekcije, pila lekove aerius i mazala razne kreme koje mi dermatolog prepisao. Primetila sam da se susi na laktovima ali na celim nogama od kukova do prstiju su jarke crvene boje i ljuste se. Ne znam vise sta da radim, doktori govore da prolazi od 3-4 nedelja a meni traje 5 nedelja sta da radim vise?! Doktorka ne zna sta da mi kaze i samo mi produzuje kontrole. . . . . Jako sam ocajna jer pocinje da me plasi uprkos sto svi govore da je benigna: (