Dragi Doktore, molim vas za savjet povodom mog problema.Vec sedam godina imam problem sa pojavom bolnih cvorova na glutealnom predjelu obostrano.Promjene su tvrde na dodir,palpabilno duboke.U vise navrata obracala sam se ljekarima,dermatovenerologu,alergologu i hirurgu.Uglavnom sam dobijala antibitsku terapiju u vidu Hemomicina,Vibramicina,Cefaleksina .Nijesam imala poboljsanje .Hirurg kome sam se obratila nije nalazio za shodno da radi inciziju i drenazu tvrdeci da su promjene previse duboke,jedino je uradio inciziju zbog brisa ciji nalaz kulture je bio pozitivan Staphylococcus aureus,protiv koga sam popila terapiju ali poboljsanja nije bilo.Posto veci dio dana provodim sjedeci,cvorici su vrlo bolni.Hvala Vam na vremenu i razumjevanju.

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Na osnovu Vaseg opisa promena rekla bih da je rec o zapaljenju apokrinih znojnih zlezdi i dlacnih folikula u kojima se prazni sadrzaj apokrinih zlezdi. (Hidradenitis suppurativa) Bolest se znatno cesce javlja kod zena , obicno traje godinama sa povremenim pogorsanjima. Tacan uzrok nastanka ovog oboljnja nije poznat.Postoje brojne kontraverze i neslaganja. Kao potencijalni izazivaci se navode:genetska predispozicija,intenzivno znojenje,stres,pusenje,nosenje tesne i sinteticke odece koja "pali" kozu,gojaznost.,hormonalni status(menstrualni ciklus) . .Pretpostavlja se da potencijalni okidaci blokiraju zlezde, usled toga dolazi do njihove upale,otoka.U prvoj fazi bolesti postoje mitiseri i crveni osetljiv i otoci tzv.abscesi koji vremenom postaju veci,otvaraju se i iz njih curi gnoj. Mogu biti najrazlicitije velicine.Ekstremno su bolni narocito pri dodiru.Dreniranje sadrzaja dovodi do olaksanja.Mogu trajati godinama sa cestim periodima upale i kulminacije(drenaza gnoja).Mogu cak nastati i otvorene rane koje ne zarastaju.U drugoj fazi se formiraju kanali pod kozom koji povezuju vise abscesa. U ovoj fazi kompletno izlecenje obicno nije moguce i napredovanje bolesti je krajnje individualno.Vrlo cesto dolazi do sekundarne bakterijske infekcije i cellulitisa-(upale dubokih tkiva). U trecoj fazi se formiraju oziljci.Treba istaci da hidradenitis supurative nije izazvan bakterijama vec su se bakterije naknadno naselile.Zato je davalje antibiotika opravdano samo onda kada se dokaze bakterijska infekcija kultivacijom uzrocnika(bakterija izoluje iz brisa).Dijagnozu bolesti postavlja lekar na osnovu klinickog pregleda,anamneze i potrebnih laboratorijskih pretraga(SE,KKS sa LF,bris sa biogramom i antibiogramom).Terapija zavisi od intenziteta promena.Kao jako delotvorne su se pokazale tople komprese,pranje antibakterijskim sapunima a zatim mazanje antibiotskih masti.Opravdano je i davanje topikalnih kortikosteroida narocito u kombinaciji sa antibiotikom kao i njihovo ubrizgavanje u same promene.Nesteroidni antiinflamatorni lekovi se takodje mogu primenjivati.Cink glukonat peroralno obavezno uzimati.U poslednje vreme se sve vise primenjuju retinoidi i antiandrogeni kao i imunosupresivi.Predlaze se zdrav zivot-sa zdravom ishranom,redovnim vezbanjem i snom. . .Smanjenje telesne tezine i nosenje komotne pamucne odece je vrlo bitno.Treba izbegavati brijanje zbog moguce iritacije.Cesto je neophodna i hiruska intervencija.Lasero terapija takodje ima svoje mesto.Obolele zene svakako treba ispitivati u smeru policisticnog ovarijalnog sindroma i insulin rezistentnog dijabeta. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerologija