Postovanje..Imam 34 god i pre 6 meseci imala sam veoma jaku koprivnjacu po citavom telu/primala sam dva puta dnevno sinopen i urbazon inekc/ali ona se samo sirila sve vise/pre nego je izbila pojela sam sir i kiflu/ tek nakon 5 dana sa inekc,tabl za alerg i strogoj dijeti stanje se smirilo.ipak opet sada od pre 4 dana imam osip po kozi /urtikariju/a nista slicno nisam jela..alerg testovi pozitivni na polen trave i korova samo na hranu nista..da li ti udisajni alergenti mogu da daju osip po kozi bez kijanja,kaslja i sl..???i sta bi jos moglo da bude uzrok tome?? Hvala unapred..svi ostali rezultati krv,brisevi,urin,stol. su ok sem sedimentacije ona je 30...Hvala jos jednom..

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Urtikarija (koprivnjaca ) je cesto oboljenje koje se moze javiti u svim uzrastima.Statistika kaze da 15-30% ljudi ima bar jedan nalet urtika u toku zivota.Od toga 25% ima hronicnu urtikariju.Uzroci urtikarije su mnogobrojni-hrana,aditivi i konzervansi,lekovi,ubodi i ujedi insekata,endokrini poremecaji,sistemske bolesti,infekcije-bakterijske,virusne,gljivicne,parazitarne,maligne bolesti,fizicki faktori(toplota,hladnoca,,vibracije...),atopija na inhalante,izmedju ostalog to su i polen trava i korova....Javite se dermatologu i sledite njegove savete. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog