Postovana doktorka, zanima me kom lekaru bi trebala da se obratim, da bi mi defininitivno resio sve nedoumice koje trenutno imam. Rec je naime o tome da nijedan doktor(ginikolog, dermatovenerolog) ne moze pouzdano da mi kaze da li oko anusa imam ekcem ili herpes. Unapred hvala

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Predlazem vam da se javite dermatovenerologu onda kada imate promene.Klinicki ova dva oboljenja imaju slicnosti medjutim to su im jedine dodirne tacke.Naime Herpes simplex je virusna infekcija -i zaista moze biti jako uporna no promene se nakon 5-10 dana povlace.Pojavi promena prethodi osecaj pecenja,svraba,bola. . a zatim se javljaju sitni mehurici grozdastog rasporeda ispunjeni bistrim sadrzajem.Sadrzaj se moze naknadno zamutiti.Usled njihovog prokidanja zaostaju crvene "oguljotine".Neretko su promene na kozi pracene losim opstim stanjem i uvecanjem regionalnih limfnih cvorova.Na primenjenu kortikosteroidnu terapiju promene se sire! Kada je rec o ekcemu promene se takodje javljaju povremeno ali nisu pracene opstim losim stanjem.Dominiraju crvenilo i bolne prskotine uz izrazit osecaj svraba.Promene odlicno reagiju na kortikosteroidnu terapiju.Kako je rec o alergijskoj dermatozi ,kontakt sa alergenom je potreban da bi s pokrenula alergijska reakcija. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #3576

    • Imam 29 godina sa prvom trudnocom sam dobila fleke po licu i koristilasam razne kreme isla dr. Inijemi nista pomoglo onda sam otisla u koznu kliniku i dr. Mije dao neku kremu a ta krema je sadrzavala usebi kortizon pomoglo je malo i jos i dalje imam po obrazima ali ot te kreme mi se koza istancila i pocelasam naglo bore dobijat. Sta bimi vi za savet dali sta da uradim da sprecim staajne koze i da sklonim fleke. Unapred fala