E ovako...ja sam danas bila kod dermatologa...posto mi se pojavila neka alergija na kozi....doktorka mi je rekla da je to virusna...i da traje 6-8 nedelja...dobila sam neku emulzju koja se maze 2 puta dnevno 5 dana...ne znam kako se zove...a znaima me...imam crvene pecate...manje...i unutra je mali plikcic koji pukne i peruta se...znam da ne smem da se brisem peskirom jer se tako raznosi ..nego samo da tapkam...zanima me ime ..i da li ja mogu da zarazim moje ukucane i partnera?i kad se javlja....Unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 02. 2008.
    • Pretpostavljam da je rec o krajnje benignoj (bezopasnoj) dermatozi Pityriasis rosea.Tacan razlog nastanka nije poznat ali se pretpostavlja da je u pitanju virusna infekcija.No oboljenje nije zarazno .Promene su obicno lokalizovane na kozi trupa u vidu crvenkastih pecata koji se ljuspaju po obodu. Orjentisane su u pravcu rastezanja koze .Prvo se javlja jedna veca promena "majka" ili "primarni medaljon" ,a nakon 3-4 dana sledi pljusak sitnijih promena.Ovako izgleda klasicna rozea mada postoje i atipicne forme-papulozna,vezikulozna,purpuricna,urtikarijska,inverzna...Kako opisujete mali "plik" u centru verovatno je po sredi bulozna forma.Bolest ima svoju evoluciju i spontano prolazi za 2-10 nedelja,retko duze.Terapija je krajnje simptomatska-usmerena protiv subjektivnog osecaja svraba.Promene ne treba iritirati -narocito ne toplom vodom i agresivnim sredstvima za pranje.Predlaze se mazanje emolijentnih krema a ukoliko je svrab jace izrazen daju se krecno mleko sa mentolom,1% salicil u vazelinu ili 1% mentol u bornom kremu.Izuzetno retko postoji potreba za lokalnom kortikosteroidnom terapijom ili foto (UVB) terapijom. dr Zorana Zlatanovic