Poštovana dr Zorana, obraćam vam se u ime svog supruga koji sve voli da prepusti meni kao ustalom većina muškaraca:) Naime, dijagnostikovana mu je još pre nekoliko godina gljivična infekcija kože, i to na predelu leđa i ramena, nije tačno siguran koji je tip gljivice otkriven ali zna da je koristio canesten kremu, posle terapije koje se pridržavao umanjile su se promene na koži ali nisu skroz nestale, sada mu se promene na koži još intezivnije vide, pa pretpostavljam da je recidiv. Mene zanima da li postoje lekovi koje bi prepručili, a da se konzumiraju oralno i koliko bi takvi lekovi bili štetni po jetru? i da li možda postoji neka krema koja je efikasnija ili možda nova na tržištu? srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 20. 02. 2008.
    • Pretpostavljam da je rec o Pityriasis versicolor-najpovrsnijoj gljivicnoj infekciji koja je izazvana gljivicom -kvasnicom koja je inace normalni stanovnik koze ali u povoljnim uslovima kao sto su pojacano znojenje,otezano disanje koze.... prelazi u patogenu formu.Lecenje nije komplikovano mada zahteva upornost a nakon izlecnja povremenu upotrebu preventivnih preparata.Takodje je potrebno kozu osuncati kako bi se boja izjednacila.Predlozila bih Vam da sprovedete lokalnu terapiju .Tek ukoliko ona ne da zadovoljavajuce rezultate uzmite neki oralni antimikotik ali strogo pod nadzorom dermatologa.Preporucila bih Vam sledecu terapijsku semu:1.tusiranje Mycoseb samponom-svako vece 2.Losion sa salicilom -nanosite svako vece nakon tusiranja gazom-grublje trljajte 3.Cream Canesten-utrljajte nakon toga na sva zahvacena podrucja 4.Spray Ecalin-utrljajte ujutru. Za to vreme preporucljivo je nosenje belih pamucnih majci koje se mogu iskuvati i prepeglati sa unutrasnje strane.Podrazumeva se da se otklone svi predisponirajuci faktori.Lecenje treba da traje minimum 3-4 nedelje.Efekte terapije treba pratiti pregledima pod Wood-ovom lampom.Nakon zavrsetka terapije treba se 1-2 x nedeljno tusirati Mycoseb samponom,preventive radi. Vise o ovoj krajnje bezazlenoj ali i krajnje upornoj gljivicnoj ingekciji mozete naci na nasem sajtu. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog