Imam 25 god. Vec 5 god.imam tamne fleke na 3-4 mesta na telu s tim sto se fleka na vratu u zadnjih 6 mes. promenila(postala je rapava pod prstima ali ne povrsinski nego pod kozom).Koza me ne svrbi,ne boli i ne peruta se.Dermatolog mi je predlozio biopsiju i rezultat je sledeci:FIBROGENO-IMFLAMATORNA SKLERODERMOIDNA LEZIJA.Receno mi je da je to sklerodermia tip MORFEA. Htela bi da saznam sto vise o toj bolesti uzrok,terapije,da li se moze pogorsati i u kom smislu,da li se fleke mogu skroz (nestati)ukloniti i kojom metodom?Da li je to retka bolest posto ne mogu da nadjem puno podataka o njoj?Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 15. 02. 2008.
    • Morphea (Sclerodermia circumscripta) - lokalizovana sklerodermija.Relativno retko oboljnje,najcesce se javlja kod mladjih zena,izmedju 20 i 40 godina.Priroda bolesti nije razjasnjena.U pojedinim slucajevima je pojava koznih promena dovedena u vezu sa infekcijom Borreliom burgdorferi nakon ujeda krpelja.Promene na kozi se mogu manifestovati na vise nacina te se otuda i opisuju razlicite klinicke forme. Najcesca forma je Sclerodermia en plaque \ in placibus -plak forma.Prve promene na kozi su u vidu ruzicastih pecata lako izdignuti iznad ravni koze.Zatim se centar pecata izravna i udubi postajuci belicasto-smedj te oko njega ostaje ljubicasti prsten .Vremenom i on dobija svetliju boju i izjednacava se sa centrom.Koza na tom mestu je nesto tvrdja tanja bez dlaka,znojnih i lojnih zlezdi sa nesto izmenjenom osetljivoscu.Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike a potvrdjuje dermopatohistoloski-nakon biopsije.Ukoliko postoji podatak o ujedu krpelja treba uraditi i seroloske testove na Borreliu burgdorferi.Terapija se sastoji od mazanja kortikosteroidnim masti,mada se mogu davati i intraleziono(ubrizgavanjem u samu promenu).Dobri rezultati se postizu kombinovanjem sa fizikalnom terapijom.Ukoliko se dokaze infekcija Borreliom burgdorfferi opravdana je upotreba antibiotika pre svega penicilin.Ovo oboljenje obicno ima hronican tok,ali je prognoza dobra.Neophodno je redovno pracenje i kontrolisanje od strane dermatologa. Ukoliko imate jos pitanja javite se ponovo,pokusacu da vam pomognem najvise sto mogu. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #3106

    • Volela bih da stupim u kontakt sa devojkom koja ima ovu dijagnozu, jer je i ja imam. Hvala unapred!!