Postovana Dr.Zlatanovic, Imam 29 godina.Od septembra 2007.godine imam jaku iritaciju koze glave i iza usiju.Na nekoliko mesta mi se pojavilo crvenilo,praceno jakim svrabom i belim ljuspicama nalik na perut.Posetila sam koznog lekara u svom mestu(dijagnoza mi je bila"Eczema retroauricularis e dex et reg occipitals L28" i prepisala mi je Elokom mast uvece 5 dana da mazem a nakon toga da mazem 2 nedelje mast koju su mi napravili u apoteci(ta mast po receptu sadrzi Panolon 15,0 i Emoliens ad 50,0).Pred kraj tog tretmana mi se povratio i svrab i crvenilo,pa mi je doktorka rekla da ponovim terapiju.Ponovo sam sve mazala i ponovo mi se sve to pojavljivalo.Pre 2 dana sam na svoju ruku u apoteci kupila mast"Linola Gamma" od Dr.Wolff.Osecam mali napredak ali me i dalje koza svrbi i crvena je.Ne znam da li smem da mazem tu mast i da li da ocekujem da ce mi biti trajno otklonjen problem posto me jako i psihicki iritira to sto me glava stalno svrbi.I da li mislite da mi je postavljena prava dijagnoza?Poslala bih! vam i fotografije obolele koze,ali ovaj sajt to ne podrzava. Veliki pozdrav,

    Odgovoreno: 07. 02. 2008.
    • Fotografija promena bi mi zaista puno pomogla.Neki korisnici sajta su uspeli da mi posalju fotografije .No, i bez fotografije na osnovu vaseg opisa promena,lokalizcije i terapijskog odgovora pomisljam na seboroicni dermatitis(Dermatitis seborrhoica) i psorijazu poglavine(Psoriasis capitis).Terapijia je u sustini vrlo slicna.Cilj je da se skinu naslage a da se zatim leci"upaljena "osnovaZa to je savrsen Sol,Diprosalic.Samo OPREZNO-sadrzi salicil i kortikosteroide.Nakon smirivanja promena,vec nakon par dana stanje se odrzava samponima i povremenom primenom topikalnih steroida-ali u obliku rastvora i gelova-zelea jer masti lepe dlaku i imaju manju moc penetracije.Dosta bi pomogla terapija AD3 vitaminskim perlama i B6 vitaminom kao i foto terapija UV zracenjem-ali strogo kontrolisano pod nadzorom dermatologa.Javite se dermatologu ,sigurno cetenaci resenje svog problema. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog