Postovana Dr Zlatanovic   moja prijateljica boluje od sistemskog lupusa vec 10 godina i   poslednjih   godinu i po ima otvorenu ranu iznad skocnog zgloba (rana je dijametra   oko   10cm i otvorena je nonstop, povremeno sa inflamacijom a povremeno   deluje   kao da se osusi, vide se misicna vlakna i nazire kost. ivice rane su   kao   hipertroficne). lekari kod kojih odlazi (Montreal) izgleda nisu   efikasni   kao kod nas, pa Vas molim da nam date savet sta da radimo: ona bi dosla   i   u Srbiju i platila bilo kakav tretman samo da se taj problem resi.   Mozete   li da nas posavetujete sta da radimo, postoje li metode da se rana   plasticno ili nekkao obradi (ona pije 5mg kortizona dnevno) i kako da   joj   pomognem? bilo kakav savet ce biti zlata vredan   unapred vam hvala

    Odgovoreno: 05. 02. 2008.
    • Sistemski lupus je tesko autoimuno oboljenje koje zahvata vise  organskih sistema,izmedju ostalog moze biti zahvacena i koza-na  pocetku bolesti kod 20% obolelih a kasnije i kod 70%.No promena koju  ste Vi opisali nije karakteristicna za sistemski lupus.Zarastanje  pomenute rane je znatno otezano zbog sistemske terapije  kortikosteroidima.Ono sto mi se narocito ne uklapa u sliku su  hipertroficne ivice koje ste pomenuli.Ukoliko ste u mogucnosti  ,posaljite mi sliku promene i do sada primenjivanu terapiju .  dr Zorana Zlatanovic  dermatovenerolog