Doktorka Zlatanovic moja majka je obolela od sistemskog eritemskog   lupusa   pre 13 godina.Pre par godina doktori su ustanovili da je lupus   ''krenuo''   i da vise leka nema.Medjutim ona se uspesno nakon toga oporavila.Od   tada   nisu se primecivale nikakve promene,ali u poslednje vreme se zali na   uznemirenost,jako lupanje srca,gusenje i malaksalost.Da li je ovo   posledica uzimanja lekova{pronizon}i kakav je ishod ove bolesti?   Unapred   hvala.

    Odgovoreno: 04. 02. 2008.
    • Sistemski lupus (Lupus erythematodes systemicus) je tesko  autoimuno oboljenje koje moze zahvatiti vise organskih  sistema.Najcesce su zahvaceni bubrezi,centralni nervni sistem ,krvni  sudovi i krvotvorni organi.Koza je takodje zahvacena,u pocetku kod oko  20% bolesnika,a u kasnijem toku bolesti kod cak 60-70% obolelih.Tacan  razlog nastanka bolesti nije poznat.Smatra se da ponovljene  bakterijske i virusne infekcije,lekovi ,suncevi zraci . . . mogu biti  okidaci za nastanak autoimune reakcije.Imuni kompleksi -produkti  autoimunih reakcija -se taloze u zidu krvnih sudova koze i unutrasnjih  organa .Lecenje je neophodno i to timsko-u zavisnosti od toga koji su  sistemi  zahvaceni(dermatolog,reumatolog,nefrolog,neurolog,kardiolog,pulmolog,hematolog...)  dr Zorana Zlatanovic  dermatovenerolog