Postovanje! Moja majka je prije 3 mjeseca imala crvenu fleku na nozi   tacno  na koljenu(koja je bila bolna)i diktor joj je dao dijagnozu erythema  nodosum.Primala je injekcije i to je nestalo ali sedimentacija joj je  bila  visoka 80/112 pa su je uputili da snima pluca,srce abdomen stomaka.Svi  nalazi su bili u redu pa su je uputili Reumatologu.Reumatolog je dao  svoju  dijagnozu koja je bila Sarkoidoza.Posle toga je snimala pet puta pluca i  sve  je u redu.NJoj se sada smanjila sedimentacija i toga na koljenu vise  nema.Ona je tada imale bolove u kostima ,malaksalost nije imala  apetita.Sada  je dobro.Molila bih Vas za savjet sta dalje i kojem doktoru ipak da se  javi

    Odgovoreno: 26. 12. 2007.
    • Erythema nodozum je oboljenje koje se karakterise pojavom bolnih  cvorova,elasticne konzistencije najcesce na prednjim stranama  potkolenica ,mada se mogu javiti i na butinama i podlakticama-znatno  redje.Broj i velicina cvorova moze varirati .Mogu biti pojedinacni ali  i medjusobno sliveni.Koza iznad cvorova je topla,bolno osetljiva,na  pocetku crvena a zatim se boja menja preko ljubicaste do zuto-zelene  unarednih nekoliko dana.Promene se obicno povlace za 2-3 nedelje .Vrlo  cesto pojavi cvorova prethode povisena telesna temperatura,bolovi u  misicima i zglobovima,osecaj slabosti i malaksalost.Tacni razlozi i  mehanizmi nastanka nodoznog eritema nisu poznati.Cesto se javlja u  /nakon streptokoknih infekcija,tuberkuloze,sarkoidoze,virusnih i  gljivicnih infekcija,ali i kao reakcija na odredjene lekove ili u  sklopu nekih drugih bolesti.Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke  slike a potvrdjuje dodatnim ispitivanjima.Neophodno je iskljuciti  postojanje drugih nodoznih dermatoza.Terapija zavisi od klinicke slike  i uzrocnika.Centralno mesto u terapiji zauzimaju mirovanje i  nesteroidni antiinflamatorni lekovi ili salicilati.Od pomoci su  utopljavanje potkolenica i mazanje kortikosteroidnih masti.Treba  tragati za uzrocnikom te samim tim sprovesti odredjena dodatna  ispitivanja-hematoloska,mikrobioloska,radioloska i  dermatopatoloska.Predlazem vam da se javljate dermatologu na kontrolne  preglede ,a on ce Vas po potrebi uputiti na dodatna ispitivanja i  analize.  dr Zorana Zlatanovic  dermatovenerolog