postovana doktorka pisem vam drugi put i nadam se da cu dobiti   odgovor.imam 37 god i vec dugo muku mucim sa mitiserima i povremenim   aknama u glutealnoj regiji .vise puta sam bila kod dermatologa i svi se   slazu da je moj problem mali i da neke stvari ne mogu da se izlece vec   da   se svedu na minimum sto mene ne zadovoljava.estetski je ruzno , bolno   ponekad .poslednji dermatolog je dao dijagnozu verruca vulgaris ,   hydradentis supurativa in obs , seborea i terapiju naizmenicno   hydrociklin   i ichtiol mast .to nije dalo zadovoljavajuce rezultate   .samoinicijativno   sam pocela da svako vece mazem plantoderm mast i to mi pomaze tako sto   se   ne prave akne , jako retko ali od mitisera dubokih sa belim sadrzajem   ne   mogu da se odbranim .razmisljala sam i o mikrodermoabraziji i da li se   to   uposte radi na toj regiji .u svakom slucaju molim vas za savet .unapred   zahvaljujem

    Odgovoreno: 26. 12. 2007.
    • Na osnovu Vaseg opisa promena ,najvise elemenata ima za  Hidradenitis suppurativa-hronicno zapaljenje apokrinih znojnih  zlezdi.Upravo zato su promene i lokalizovane  aksilarno,perianalno,ingvinalno i perigenitalno gde ima apokrinih  zlezdi.U pocetku su to duboki bolni cvrsti cvorovi koji se vremenom  uvecavaju,razmeksavaju i za nekoliko dana "procure".Na tom mestu  zaostaju duboki oziljci i brojni komedoni,ali vrlo cesto dolazi i do  spajanja veceg broja promena te stvaranja brojnih kanala i  dzepova.Vrlo cesto se na mestu starih promena javljaju nove  promene.Tacan mehanizam nastanka nije u potpunosti razjasnjen.Naime  prvo dolazi do zacepljenja izvodnog kanala apokrinih zlezdi ,a na to  se nadovezuje bakterijska infekcija .Najcesce su to Staphylococcus  aureus,Betahemoliticki streptokok grupe A,Gram negativne bakterije i  anaerobi koji se i mogu dokazati mikrobioloski.Terapija je dugotrajna  i zavisi od tezine klinicke slike i lokalizacij promena. Terapija se  obicno sastoji od visenedeljne primene abtibiotika prema  antibiogramu,pranja antibakterijskim sapinima uz lokalno nanosenje  antibiotika i kortikosteroida po potrebi i intraleziono.Kod jako  izrazenih promena opravdana je i primena retinoida kao i hirurska  intervencija.  Bez obzira na ceste recidive predlazem Vam da budete uporni i  istrajni.Javite se dermatologu koji ce nakon pregleda predloziti  potrebna dodatna ispitivanja i analize i predloziti terapiju koja  najvise odgovara Vasim promenama.Ono sto sami mozete da uradite je da  nosite udobnu,pamucnu prozracnu odecu ,narocito donji ves.Da  izbegavate znojenje,pretopljavanje,nagle promene telesne  tezine.,pusenje...  dr Zorana Zlatanovic  dermatovenerolog