Imam 16 god ii atopijski dermatitis koji me prati od najranijih dana.U  pocetku me je samo svrbelo po donjim ekstremitetima tela,a u zadnje 2 god  postalo je toliko neizdrzivo da sam se u snu cesala po nogama i izazvala  rane koje krvare,ta mesta su najcesce crvena.Dermatolog mi je prepisao  AFLODERM,MUSTELA,SEBAMED, ja sam to koristila,ali je ucinak bio  trenutan.Letos su rane zarasle i oziljci su nestali,ali sa pojavom  hladnog  vremena moja koza postaje gruba i ponovo pocinje da svrbi,pa se ja  nekontrolisano cesem i tako stvaram oziljke zbog kojih me je sramota  nesto  kratko da obucem.Imam veoma suvu kozu i u poslednje vreme mi se pojavilo  nesto slicno na obrazu,ali ga ne cesem i mazem ga NIVEA obicnom  kremom.Mene  zanima da li ce mi ostati oziljci o ovoga i kada ce nestati?Unapred  hvala.

    Odgovoreno: 19. 12. 2007.
    • Suva koza pracena subjektivnim osecajem svraba je jedna od glavnih  odlika atopskog dermatitisa.Koza atopicara zahteva posebnu negu i  brigu-upotrebu blagih sredstava za higijenu koji ostavljaju zaztitni  film na kozi,susenje koze blagim tapkanjm i utrljavanje hidrantnih  krema unutar 3 minuta,nosenje odece iskljucivo od prirodnih materijala  koja je dobro isprana od deterdzenata.. . Na nasem trzistu postoji  veliki bvroj preparat,citavih kolekcija namenjenih atopicarima  .Sigurna sam da ce neki odgovatrati Vama.  dr Zorana Zlatanovic  dermatovenerolog