Imam crvenilo u predelima oko nosa, izmedju ociju, neposredno iznad obrva kao i iznad i delimicno ispod usana.Koza mi je na tim mestima izrazito suva i ljusti se tj. peruta se.Za te promene sam dobio od dermatologa ACNAQUIT gel i lasion ali nije bilo poboljsanja.Imam 25 god. i nisam nikada imao taav problem.Bukvalno ne smem da se umijem jer se koza lica toliko isusi da prosto ne znam sta da radim. Mozete mi reci o cemu se ovde radi i kako da resim problem. Hvala.

    Odgovoreno: 14. 11. 2007.
    • Ove lokalizacije su tipicne za seboroicni dermatitis.To su takozvane seboroicene regije -bogate lojnim zlezdama koje luce loj-sebum.Tacan uzrok nastanka seboroicnog dermatitisa, koji je vise konstitucionalno stanje nego bolest, nije u potpunosti razjasnjen.Znacajnu ulogu ima Pityrosporum ovale -lipofilna kvasnica koja je normalno prisutna na kozi.Medjutim u povoljnim uslovima dolazi do njenog pojacanog razmnozavanja te i do upale.Klinicka slika je raznolika ,zavisi od intenziteta i lokalizacije promena ali crvenilo prekriveno zuckastim masnim naslagama je uvek prisutno.Promene se javljaju u naletima- isprovocirane brojnim faktorima,narocito stresom i hladnocom.Cilj terapije je *skinuti ljuske sto se postize upotrebom keratolitickih sampona ili losiona,*usporiti rast gljivice-mazanje antimikoticnih krema, *smiriti upalu i crvenilo- strogo kontrolisanom upotrebom kortikosteroida.Vrlo je bitna zdrava ishrana bez alkohola,duvana,kafe ,konzervanasa ...Potpuno izlecenje je tesko jer tacan uzrok nije poznat,ali je zato moguca kontrola bolest.Terapijski pristup je krajnje individualan. Na nasem trzistu ima dosta dobrih preparata .Nesto vise informacija o seboroicnoim dermatitisu mozete naci na nasem sajtu. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #1657

    • Imam problem crvenila iznad gornje usne vec godinama suva koze. Probao sam mnoge kreme al bez efekta. Ako znate u cemu je problem molim vas da mi odgovorite