Po[to imam simptome atletskog stopala vec vise godina. A ujedno se vec 1.5 godina lecim od jos uvek neispitanih tegoba u stomaku gde sam izmedju ostalog imao i kandidu u stolici koju posle nisam imao.  zanima me da li je moguce da se glivice atletskog stopala prebace preko ruku u organizam zeludac creva i sl.Te kako se to ispoljava i utvrdjuje postojanje unutar organizma te leci.  rADIO SAM PREGLED KOLONOSKOPIJE UREDNO JE,pasazu tankog creva gastroskopiju - helikobakter TEST STOLICE NA BAKTERIJE PARAYITE I GLJIVICE.

    Odgovoreno: 14. 11. 2007.
    • Atletsko stopalo ( Tinea pedis) je gljivicna infekcija stopala.To je najcesca gljivicna infekcija kod coveka.Za nastanak infekcije je bitno prisustvo gljivica ali kjlucnu ulogu imaju topla i vlazna sredina .Veliki je broj asimptomatskih infekcija narocito kod plivaca,rudara i uniformisanih lica.Klinicka slika je raznolika -u vidu mehurica na crvenoj osnovi na sredisnjem delu tabana tzv .dishidroticni oblik,-pucanja koze izmedju prstiju,narocito III i IV prsta tzv.interdigitalni oblik -zadebljavalja,ljustenja i pucanja koze citavog tabana sa vrlo cesto udruzenim promenama na noktima tzv.hiperkeratoticni oblik.Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike a potvrdjuje nalazom gljivica.Lecenje je uspesno -sastoji se u nanosenju antimikoticnih krama na promene 2 puta dnevno sve dok se promene ne povuku u potpunosti i 2 nedelje nakon povlacenja promena.Treba" leciti" i obucu-posipati je antimikoticnim puderima. Problem pretstavljaju cesti recidivi -te je vrlo bitno ukloniti predisponirajuce faktore-toplu i vlaznu sredinu,gumenu zatvorenu obucu,sinteticke carape...Kod upornih slucajeva je apsolutno opravdana upotreba sistemskih antimikotika(terbinafin,itrakonazol...) ali naravno samo pod kontrolom dermatologa. Zato Vam predlazem da se javite dermatologu. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog