postovana dr, naime pre 7 godina sam imao na bradi skup malih (oko 10 kom) belih tackica velicine par mm, izgledale su kao male bubuljice koje nisu mogle da se iscede, otisao sam kod dermatologa i rekli da su bradavice moluska kotagioza... dr mi je rekao da ih tretiram povidon jodom i posto sam trebao da idem na more rekao odlicno samo se nemojte tusirati posle kupanja i suncajte se i to je to. zaista je tako i bilo na moru su nestale za par dana, i evo sad posle 7 godina mi se na bradi pojavilo slicnog izgleda, samo mnogo manje nego tad imam 2-3, isto su mi rekli da je to ( mada kad sam pogledao slike nA INTERNETU moje ne izgledaju uopste tako, male su u ravni sa kozom, posto se brijem u tom predelu kazu moze se razneti ali se nevidi nigde, sad mi je dr rekla da je cudi da sam mazao jodom jer se to tako neleci ( a meni je tad proslo) i rekla da idem na tecni azot, i sad sam krenuo bio sam samo jednom nadam se da ce proci. mene zanima sledece posto su to virusne bradavice!  , kazu uglavnom ih imaju deca a ja imam 27 god kada sam prvi put dobio imao 20, kazu mogu se preneti seksualnim putem, ja nemam na genitalijama, i vratile se posle 7 god, dali to znaci da ih ja tada nisam do kraja izlecio iako se nisu pojavile za 7 god, ili cu ceo zivot kuburiti sa njima? dali se trajno lece? , na izgledaju strasno to niko ne moze videti ako se ne zagleda, ali je meni strasno, i cinjenica da se mogu rasiriti po celom licu odnosno bradi!!!

    Odgovoreno: 12. 11. 2007.
    • Pretpostavljam da ste pre 7 godina imali Molluscum contagiosum -virusno oboljenje,a sada Verrucae planae juveniles-koje su takodje virusne prirode samo sto nije u pitanju isti virus.I jedno i drugo oboljenje se pretezno javlja kod dece ali to ne znaci da se ne moze javiti i kod odraslih.Rekla bih da ste se bespotrebno previse opteretili. Postavili ste mnostvo pitanja te cu pokusati da Vam krajnje pojednostavim. Naime,virusi su nekompletni organizmi-ne mogu samostalno da zive te zato koriste nase celije-kao da parezitiraju u njima.Medjutim ,prisustvo virusa ne znaci i postojanje bolesti jer virus u celiji moze biti u neaktivnom i aktivnom obliku.Kada, kako i zasto dolazi do aktivacije virusa zavisi od brojnih faktora. I moluske i veruke plane su bezopasne, lako i uspesno se otklanjaju.A da li ce se ponovo javiti niko Vam pouzadano ne moze reci.Zato slusajte svog dermatologa i sve ce biti u najboljem redu. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog