Dve nedelje po rodjenju bebi na celu se pojavio hemangiom.Beba sada ima 4 meseca i pitamo se kako da reagujemo i gde da se obratimo za pomoc jer bez obzira na informaciju da bi to trebalo da prodje do godine dana mi bismo voleli da ga skinemo.Unapred zahvalni na odgovoru.

    Odgovoreno: 22. 02. 2007.
    •

      Hemangiom je benigna neoplastična proliferacija endotelnih ćelija. To je najčešći tumor mekih tkiva u dečjem uzrastu. 1-2,6% procenata novorođene dece ima na rođenju ili se javljaju u prvim nedeljama života. Statistika pokazuje da se 3 do 4 puta češće javljaju kod devojčica i kod prevremeno rođene dece. Glavna odlika je spontana involucija (spontano se gube). Hemangiomi postoje na rođenju ili se javljaju u prvim nedeljama života brzo rastu narednih 3 do 9 meseci, nakon čega rast prestaje oko 18 meseca života, te sledi spontana involucija. Većina involuira postepeno u periodu od 2. do 6. godine, a kompletno do 7.-10.godine. Neophodne su redovne kontrole i stalno uveravanje roditelja da je lezija(promena) benigna iako predstavlja kozmetski problem. Tretman je potreban samo kada promena vrši kompresiju, opstrukciju ili distorziju vitalnih struktura. Detaljnije informacije možete naći u rubrici zdravlje dece.

Komentari na pitanje: #16

    • Postovani, vec duze vreme na levoj butini imam neke sitne plikove koji su se sada prosirili i na podrucje stidnih dlaka. Povremeno se pojave i neke kao potkozne bubuljice koje su upaljene i bolne. Sada imam i blagi svrab na glavicu polnog organa. Bio sam kod koznog lekara gde mi je receno da imam sugu i dobio sam neki miks kojim sam se mazao. Nista time nisam postigao pa bih vas zamolio za neki savet. Hvala unapred.

    • Poštovani, molim vas za savet, u poslednjih mesec dana pojavile su mi se tri crvene tackice, jedna na celu, na nosu i iznad gornje usne. Buni me to, jer znam da nisu bubuljice, niti sam na tim mestma tretirala neke, izgleda kao crvi upaljeni miteser koji jednostavno ne prolazi, a nije ni mladez. Ispod koze jei na pritisak prstom se ne vidi al inace je stalno tu. Zvuci kao zagonetna, ali meni jako smeta! Recite mi sta je to (ako sam ja to opisala dovoljno dobro) i da li postoji neka krema da se uklone te tackice. Unapred zahvalna na odgovoru!