Psorijaza mi se prvi put pojavila na telu nekoliko meseci posle prvog porodjaja. Uz pomoć biljnih šampona i krema povukla se posle 5-6 meseci. To je bilo pre tri godine. Sada imam 32 godine i porodila sam se pre dva meseca. Promene na koži su mi se javile vec mesec dana posle porodjaja. U kakvoj su vezi trudnoća i dojenje sa pojavom psorijaze? Da li postoji mogućnost da će se promene na koži same povući ili je ipak potrebna primena nekih preparata?

    Odgovoreno: 02. 11. 2007.
    • Psorijaza(Psoriasis vulgaris) ne zahvata reproduktivni sistem ni muskarca ni zene ali se moze klinicki ispoljiti ili pogorsati u trudnoci i nakon porodjaja.Psorijaza nije nasledno oboljenje ,nasledjuje se sklonost da se pod dejstvom provocirajucih faktora psorijaza klinicki ispolji.Ocigledno da su trudnoca i porodjaj" sa spiska provocirajucih faktora".Kako se psorijaza moze ispoljvati na razlicite nacine i u razlicitom intenzitetu to je i terapijski tretman krajnje individualan za svakog pacijenta. Predlazem Vam da se obratite dermatologu koji ce proceniti tip i intenzitet psorijaticnih promena i predloziti terapiju koja ce biti bezbedna i za Vas i za Vasu bebu.Psorijaza je detaljno obradjena na nasem sajtu u rubrici "Zdravlje mladih" te tu mozete naci nesto vise informacija o ovoj bolesti.I jos nesto ,stres pogorsava psorijazu ,a sto su kozne promene gore to je i stres veci,tako bolesnik ulazi u zacarani krug.Ne dozvolite to sebi. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog