Postovanje!  Molim Vas za misljenje:  Imam seboreicni dermatitis vec godinu dana.  Jedan dermatolog mi je rekao da je to posljedica hormonalnog disbalansa,  a drugi da je posljedica "nervoze" zeluca.   U zadnje vrijeme imam bolove (zapravo zigove) u predijelu zeluca, te osjecaj kao da je unutra kamen.  Sadrzaj zeluca mi se nikad nije vracao u jednjak, niti sam imala mucnih perioda niti nagona za povracanjem.  Menstruacije su redovne (ciklus je 25 dana), normalne a nekad obilne.   Pored toga sam "hronicno" anemicna, odnosno vec 5-6mjeseci uzimam razne preparate za zeljezo (Heferol, Tot'hema),  i popravilo se je (sad je 18), ali su mi eritrociti i hemoglobin uvijek na najnizoj granici normale.  (cak je hemoglobin za 1 nizi od proslih nalaza krvi,uzetog 2 mjeseca prije ovog zadnjeg).  Nalaz urina i stolice je uredu.   Da li je moguce da nesto nije uredu za zelucem (neki cir ili slicno),pa da mi on izaziva seboreju i anemiju?  Ili bi ovi bolovi mogli biti rezultat koristenja Fe-preparata, a u tom slucaju, sta je sa seborejom?

    Odgovoreno: 30. 10. 2007.
    • Preparati gvozdja se generalno lose podnose i izazivaju brojne nelagodnosti.Sto se tice seboreje(Seborrhoea),ona pretstavlja konstitucionalno stanje koje je osnova za nastanak seboroicnog dermatitisa(Dermatitis seborrhoica) pod dejstvom brojnih faktora (neurogeni,klimatski,nutritivni,imunski...)Tacan mehanizam nastanka nije poznat tako da je potpuno izlecenje vrlo tesko ,ali je zato moguce bolest drzati pod kontrolom.Terapija zavisi od lokalizacije i intenziteta koznih promena.I krajnje je individualna. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog