Postovanje, hteo bih da vam postavim par pitanja u vezi doticne bolesti. Zovem se Petar i imam 19 godina. Bio sam kod dermatologa pre godinu dana i konstatovao je da imam seboroicnu kozu, i rekao mi je da sam to nasledio od tate. Dao mi je kremu Cu-ZN Creme, Peaux a tendacne atopique, da je stavljam dva puta dnevno, sto sam i ucio zadnjih skoro godinu dana i pomoglo je donekle ali nista mnogo. Ja imam crvenilo oko nosa, masniju kozu oko usta i na celu, tako da mi se, mogu reci, cesto peruta koza na nosu, a i oko usta, i da imam dosta bubuljica na nosu (crnih-akni, koje se stalno ''obnavljaju'' iako ih ja sve iscedim). I hocu da Vas pitam kako da mi te bubuljice nestanu, jer pre godinu/dve nisam ih uopste imao, ali mi je crvenilo oko nosa bilo mnogo vidljivije za razliku od sad ali uz pomoc kreme sam to crvenilo malo ublazio. Ali je najveci problem hladnoca, kad god izadjem napolje kad je hladno, meni koza mnogo poplavi oko usta i na nosu i to me bas nervira i moze da bude neprijatno. Za razliku od toga, leti na suncu mi je koza sasvim u redu (normalna) samo sto malo ''sija'', je!  r je masna ali to mogu da podnesem. Tako da sada (zimi) sto manje vremena provodim napolju, jer me to strasno nervira zasto mi je koza tako plava, jednom sam jako dugo ostao napolju, a bilo je uzasno hladno, koza mi je STRASNO POPLAVELA, cak i brat (on je medicinski tehnicar) rekao da mi je koza uzasno plava ?!? Pitam ja Vas sta bih mogao da ucinim da to poboljsam?! Ako su Vam potrebne dodatne informacije ili sliku ako treba da posaljem recite! Unapred zahvalan na odovoru! Pozdrav

    Odgovoreno: 30. 10. 2007.
    • Seboreja (Seborrhoea) pretstavlja pojacano lucenje loja -sebuma.Loj _sebum luce lojne-sebacealne zlezde.Smestene su u tzv. sebacealn im regijama-kosmati deo glave,narocito obod ,nazolabijalne brazde,predo obrva i koren anosa,predeo brade ,prednja i zadnja strana grudnog kosa u srednoj trecini.Funkcionisanje sebacealnih zlezdi je pod dejstvom androgenih hormona i pocinje u pubertetu.Koza postaje masna,sjajan,otvori pilosebacealnih zlezdi su prosireni,kosa se brzo masti,javljaju se i zuckaste masne ljuspice.Sve to je odlicna podloga za rast i razvoj bakterija i gljivica koje su inace normalni stanovnici koze.Tako se razvijaju seboroicni dermatitis,akne,rozacea..Dermatitis seborrhoica je zapaljnje koze seboroicnih regija koje nastaje udruzenim dejstvom veceg broja faktora.1.genetska predispozicija 2.mikroorganizmi,pre svih Pityrosporum ovale 3.hormoni-androgeni 4.neurogeni faktori(stres i zamor pogorsavaju seboroicni dermatitis ) 5.klimatski faktori(niske temperature i smanjena vlaznost vazduha dovode do pogorsanja) 6.nutritivni faktori(alkohol i slana hrana ) 7.imunski faktori .Izgled promena na kozi zavisi od uzrasta,lokalizcije promena i intenziteta bolesti.Glavne odlike su crvenilo praceno perutanjem koze i subjektivnim osecajem svraba i peckanja.Cilj terapije je -skinuti ljuske-keratoloticima -usporiti rast gljivica->antimikoticima -smiriti upalu/crvenilo->kortikosteroidima Potpuno izlecenje je tesko obzirom da mehanizam nastanka nije u potpunosti razjasnjen , ali je moguca kontrola bolesti.Kozu treba cistiti blagim sredstvima uz obilno ispiranje mlakom vodom.Izbegavati predisponirajuce faktore i u zavisnosti od promena na kozi aplikovati lekovite supstance.Suncanje tj . foto terapija je od koristi. Ukoliko zelite konkretan predlog terapije,posaljite mi fotografiju promena. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog