Ovo Vam je moj danasnji izvestaj od dermatologa  Dg:Pytiriasis versicolor  Th: sampon Mycoseb ili ORONAYOL ILI KETOCONAYOL lotion Canesten  UPUTSTVO:svako vece nasamponirati kosu i kozne promene ovim samponom, ostaviti 5 minuta, istusirati se obrisati i onda vatom naneti ovaj lotion na kozne promene. Tako raditi 5 dana, potom pauza 2dana i tako po semi mesecipo dana a potom kontrola.  Nisam zadovoljna pregledom i nije mi jasan izvestaj! Ni jedan od sampona nema u gradu, dobila sam losion Canesten za koji mi je farmaceut rekao da ga koristim 2x dnevno, u izvestaju pise samo uvece. Nije mi jasno zasto svako vece treba da perem kosu, kad mi doktorica nije kosu ni pogledala a kosa mi je inace kratka i ne dostize mi do oboljenog mesta. Bele fleke nalaze se na levoj lopatici i ima ih 6-7 i jako su male ali se ipak primete. Ne bih zelela da perem kosu svaki dan, pogotovo ne Mycoseb samponom jer sam pre 7godina imala terapiju tim samponom zbog mnogo peruti! Perut mi se i nije povukla bas nesto a kosa mi je postala strasno masna, dugo vremena je bila jako masna! Zasto sad treba opet kosu da perem? Da li mogu da zarazim druge? Kako da druge zastitim od sebe? Da mi je od kose da li bi se pojavile fleke po celim ledjima? Mozete malo da me uputite kako da izvrsavam terapiju! Doktorica mi je jako neljubazna i ne verujem da ce me pritii ako nemam zakazno! Hvala Vam unap!  red!

    Odgovoreno: 18. 10. 2007.
    •

      Pityriasis versicolor je najpovrsnija gljivicna infekcija koze.Pretezno se javlja kod odraslih mladjih osoba,nesto cesce muskaraca i u letnjim mesecima.Izazivac infekcije je kvasnica Pityrosporum ovale koja je normalno prisutna na kozi ali pod dejstvom predispo irajucih faktora (topla i vlazna sredina pre svega) prelazi u patogeni -micelski oblik.Infekcija se odlikuje pojavom brojnih" fleka" najcesce na kozi gornje polovine trupa, vrata i nadlaktica. Promene se vremenom sire, stapaju medjusobno i zahvataju vece povrsine.Nakon izlaganja suncu postaju svetlije od okolne koze te otuda vrlo cest anamnesticki podatak da je bolest pocela na moru.Infekcija zahvata folikul dlake ali ne i dlaku,kao ni nokte .Od subjektivnih tegoba moze postojati svrab,ali ne mnogo izrazen.Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike a potvrdjuje pregledom pod Wood-ovom lampom (zahvacena podrucja fluoresciraju zutozeleno)i nalazom micelskih vlakana direktnim mikroskopskim pregledom nativnog preparata. Terapije se sastoji od energicnog pranja i trljanja koze nekim antimikotikom svake veceri,zatim nanosenjem losiona sa salicilom(5-8%) i na kraju aplikovanjem antimikotika u obliku krama ili rastvora.Terapija se mora sprovoditi u kontinuitetu bar 15 dana,najbolje 3 nedelje.Zatim se jedanputa nedeljno koristi antimikotik u obliku sampona za tusiranje jer su recidivi redovna pojava. Uklanjanje predisponirajucih faktora je neophodno.Ono sto je mozda najvaznije je da ovo kozno oboljenje nije kontagiozno(infektivno). Vama bih preporucila -tusiranje samponima sa 2% ketokonazolom(npr.Squaphan,Ducray,Vichy...) svake veceri -"trljanje "koze losionom sa salicilom(5-8%) nakon tusiranja -mazanje kreme Canesten uvece i ujutru. Terapiju sprovodite bar 3 nedelje u kontinuitetu a zatim se 1x nedeljno tusirajte nekim od navedenih sampona. Da bi se boja koze izjednacila cesto je potrebno suncanje-ali oprezno. Iskreno se nadam da ce predlozena terapija dati rezultate u lecenju ove krajnje bezopasne ali jako uporne gljivicne infekcije. dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #1423

    • Postovana zorana, meni je u zavodu za kozne bolesti beograd postavljena ista dijagnoza (p. Versicolor) . O tome koliko sam nezadovoljan pregledom ne zelim da vas davim, samo zelim vase strucno misljenje. Od th sam dobio samo acidi salicilici 7% (mislim da to nije dovoljno) , nista od navedene th koju vi predlazete. Da li mogu "na svoju ruku" da uvedem i nesto od th koju ste vi predlozili? Unapred zahvalan, nemanja