Postovani,   Imam jedan problem koji me muci jos od 18. godine, sada imam 34  U situacijama kada mi se koza zagreje usled fizicke aktivnosti, vrucine ili uzbudjenja izbija mi crvenilo i plikovi po kozi.  Plikovi su slicni kao kod ujeda komarca koji se malo cesanjem nadrazi. Crvenilo i plikovi se javljaju bilo gde, vrlo cesto po licu, vratu, stomaku, unutrasnjoj strani nadlaktica i podlaktica, cak i po nogama.  Efekat se najvise javlja na mestima gde je koza toplija, tj. ako radim rukama onda je po rukama, ako se znojim u licu onda je vise po vratu i licu, itd.  Crvenilo i plikove prati svrab.  Ranije sam bio kod koznog lekara i konstantovana je alergija na toplotu (bez nekih posebnih ispitivanja) i kao lek mi je prepisan Bronal  Ovaj lek je delimicno ublazio celu stvar: plikova skoro da nema, svrab je smanjen ali je crvenilo i dalje tu. Ako ne pijem lek situacija se skoro odmah javlja na staro.  Pre par godina sam umesto Bronala poceo sam da koristim Presing - efekti su isti.  Imam jos jedan problem koji je mozda povezan sa prethodnim: nakon kupanja, tusiranja ili tokom leta kada se intenzivno znojim za vreme dok mi se koza susi imam intenzivan svrab svuda po telu a najvise po nogama.  Nema propratnog crvenila niti bilo cega drugog osim svraba. Nakon 10-15 minuta kada se koza osusi i ohladi svrab prestaje.   Napravio sam mozda malo duzi uvod u pitanje, ja bih zeleo da ponovo pokusam i da uradim sva potrebna ispitivanja. Svestan sam da Presing samo ublazava tegobe i da verovatno ima i negativna dejstva, ali ne zelim da budem zrtva nagadjanja i pretpostavki lekara iz Paracina (gde trenutno zivim). Molim Vas za savet kojim putem da krenem, da li postoji neka klinika (bilo privatna ili drzavna) gde mogu da uradim kvalitetna ispitivanja?   Unapred Vam zahvaljujem!   S' postovanjem

    Odgovoreno: 05. 10. 2007.
    •

      Na osnovu Vaseg opisa rekla bih da se pre radi o holinergijskoj urtikariji (Urticaria cholinergica) koja se odlikuje sitnim promenama ,velicine 2-5mm.Promene na kozi nastaju nakon povecanja telesne temperature usled fizickog napora(urtikarija na napor) i/ili izlaganja visokoj temoperaturi,kao i usled konzumiranju veoma toplih napitaka i hrane,jako zacinjene hrane... Moze se javiti i nakon izlaganja hladnoci.Moguce je i spontano izlecenje,obicno nakon 2-3 meseca mada moze ,doduse retko,trajati i 20-ak godina.Predlazem Vam da prekinete upotrebu antihistaminika i da se u slucaju pojave koznih promena sto pre javite dermatologu.

      dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog