Poštovana dr Zlatanović,  Imam 55 godina. Javljam se zbog promena koje imam na prednjem delu trupa, ispod grudi pa naniže. Radi se o tamnim flekama sličnim mladežima, hrapavim na dodir i koje me povremeno svrbe, naročito kad se oznojim. Bila sam kod dermatologa koji je postavio dijagnozu Seboroična keratoza i odredio mi je terapije tečnim azotom. Terapija je trajala 2 meseca, posle čega mi je rekao da pauziram i da dodjem ponovo po potrebi. Keratoze su delimično nestale, ali je i dalje ostao jedan veliki broj upornih, naročito ispod grudi. Na tim mestima mi je koža hrapava, zadebljana i povremeno iritirana pojačanim znojenjem. Da li možete da mi objasnite razlog nastanka ovih promena i da li postoji još neki način za njihovo uklanjanje osim t. azota. Hvala Vam unapred.

    Odgovoreno: 04. 10. 2007.
    •

       Seboroicne veruke (Keratosis seborrhoica , verruca seborrhoica )se javljaju na seboroicnim regijama lica,vrata i trupa mada se mogu javiti i na ostalim delovima tela osim na dlanovima i tabanima.Poticu od epidermisa-povrsnog sloja koze .Obicno se javljaju kod starijih osoba oba pola i sa godinama se povecavaju i broj i velicina.Vremenom postaju tamnije a moguce je i "mrvljenje" pojedinih delova.Ukoliko se naglo pojavio veci broj , narocito kod mladjih osoba, zasluzuju vecu paznju i detaljniji pregled po sistemima.Potpuno su bezopasne mada u intertriginoznim regijama(gde se taru 2 povrsine) zbog tople i vlazne sredine cesto dolazi do sekundarne infekcije.Uklanjanje je krajnje jednostavno .Na raspolaganju su: krio terapija tecnim azotom( u obliku spreja tzv . kriopro ili klasicno)elektrokauter,radiotalasi,laser,kiretaza, hemijski piling.... Nadam se da cete se u dogovoru sa svojim dermatologom odluciti za metodu koja Vama najvise odgovara.

      dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog