Postovana doktorice željela bih da mi pruzite informavije o kožnoj bolesti Lichen Ruber Planus.Po internetu sam tražila ali nisam nasla konkretan odgovor, .Gospodja kojoj su 52 godine iznenada se pojavio osip po tijelu po nogama-člancima posebno postepeno se širi, osip je na početku roskaste boje a u fazi prolaza smećkaste boje, te izaziva blagi svrab . Gospodja je koristilka kreme i termalnu vodu koje su joj preporučivali dermatolozi. Posljedna terapija koju praktikuje je slijedeća Pencilin amp.a 1,600.000 I..J No X (10 dana ), i.m.. Reshocin tablte a 250 mg 2x1 (10 dana ), potom 1x1 dn. Do kontrole  Lokalne promjene mazati sa alfrodrem crema 1xdnDa li vi mislite da je u redu terapija. Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 03. 10. 2007.
    •

      Lichen (ruber) planus je bolest koze,koznih adneksa(dlaka,nokat...) i/ili sluzokoze.Najcesce se javlja izmedju 30. i 60. godine zivota,nesto cesce kod osoba zenskog pola.Tacan uzrok i mehanizam nastanka nije poznat. Postoji vise pretpostavki,trenutno je najprihvatljivija pretpostavka o virusnoj infekciji kao pokretacu celularne autoimune reakcije.Promene na kozi i /ili sluzokozama su obicno tipicne.Na kozi u vidu "izraslina" poligonalnog oblika,crvenoljubicaste boje,strmih ivica i zaravnjene povrsine. Vrlo cesto su promene grupisane tako da formiraju vece plaze koje lice na mozaik.Najcesce su lokalizovane na unutrasnjoj strani zgloba rucja,u predelu pojasa,krsnom predelu,,donjem delu stomaka i prednjoj strani potkolenica,mada promene mogu biti i generalizovane( po citavom telu).Svrab i to konstantan,je redovno prisutan.Cesanje izaziva pojavu novih promena(tzv.Kebner-ov fenomen).I promene na sluzokozama,najcesce sluzokozi usne duplje ,su karakteristicne-u vidu bele mrezice(Netz-ov fenomen).Obicno su asimptomatske,ali ih ne treba zanemariti,narocito atroficne i ulcerozne forme.Dijagnoza lihena se postavlja na osnovu tipicne klinicke slike a potvrdjuje patohistoloski(nakon biopsije).DIF(direktna imunofluorescencija) je karakteristicna ali nije specificna.Sto se terapije tice ,ona je simptomatska-pre svega usmerena protiv intenzivnog i konstantno prisutnog svraba te je apsolutno je opravdana upotreba sedativa ( npr.Tbl.Phenergan).Krio terapija tecnim azotom takodje kupira svrab. Lokalno se aplikuju potentni kortikosteroidi i emolijentne kreme,po potrepi i keratolitici.Narociti je delotvorna "okluzija" tj. prekrivanje namazanih promena folijama. Foto terapija se takodje pokazala kao jako delotvorna.Za ekstenzivnije promene se primenjuju sistemski kortikosteroidi ali i retinoidi,cyclosporin,dapson,interferon alfa..Lihen je hronicno oboljenje sa cestim recidivima ,ali je benignog toka.Vrlo cesto dolazi do spontanog povlecenja promena ,mada zaostaju rezidualne hiperpigmentacije na mestu nekadasnjih promena. Predlazem Vam da se doticna gospodja javi dermatologu i porazgovara o mogucnostima primene pomenutih terapijskih metoda.

       dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #1332

    • Ja imam problem sa tim. Ima mast za to pomaže 100 posto ovu mast ima samo Švajcarska i Nemačka naziv je Kenacord _A Orabase. Meni je prijatelj poslao iz Švajcarske, meni se povuklo ali izbegavajte stresove i bez nerviranja. Pozdrav.

    • Anđela Đorđević 12. 02. 2024.

      Zdravo, bila sam kod dermatologa i doktorka mi je ustanovila da imam Lichen planus na bazi stresa. Imam 23 godine. Preporučila mi je kremu koja se sastoji od didermala, borni krem AD, ac. Salicylici, da mažem jednom uveče i eterično ulje za kupanje. Međutim prilikom mazanja me dosta pecka i još toliko crveni. Inače, nalazi mi se na desnoj strani vrata. Da li je to normalna pojava peckanja?