zelela bi da mi kazete sta da radim u vezi bolesti impetigo vulgaris,bila sam kod lekara ali zanima me kako se dobija?

    Odgovoreno: 03. 10. 2007.
    •

      Impetigo vulgaris ili Impetigo contagiosa je povrsna infekcija koze izazvana bakterijama (beta hemoliticki streptokok ili Staphiloccocus aureus).Infekcija je tipicna za predskolsku decu i za letnji period. Predisponirajuci faktori za nastanak infekcije su topla vlazna sredina,postojanje koznog oboljenja,narocito atopskog dermatitisa,losa higijena i zivotni uslovi...Primarni impetigo se javlja na prethodno neizmenjenoj kozi,a sekundarni impetigo na terenu vec postojece kozne promene.(akne,ubodi insekata...)To je tzv. impetiginizacija.Prve promene na kozi su u vidu mehurica ispunjenih bistrom tecnoscu koja se vrlo brzo zmuti te nastaje bubuljica gnojanica koja lako puca praveci ranica prekrivena zlatnozurom krastom (boje meda).Promene se vrlo brzo sire periferno ali i na udaljna mesta.Najcesce su promene lokalizivane na otvorenim delovima koze-na licu,rukama i potkolenicama.Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike a moze se potvrditi dokazivanjem uzrocnika(sto najcesce nije potrebno).Neophodno je uklanjanje krasti i nanosenje antibiotskih masti uz higijensko-dijetetske mere( intenzivno pranje vodim i sapunom, svakodnevna zamena ubrusa i jastucnica sa kuvanjem i prepeglavanjem, potanje pribora za licnu higijenu u antisepticne rastvore...) Upotreba sistemskih antibiotika je opravdana u slucajevima jako rasprostranjenih promena.

      dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog