Postovana dr Zorana, molim vas da mi pojasnite dijagnozu Lichen scelerosus i da li se ova bolest leci i koliko uspesno ? Dermatolog mi je prepisao mast Elocom (10 dana uzastopno i 7 dana svaki drugi dan).Osim kortikosteroida da li postoji jos neka metoda? Unapred veliko hvala...

    Odgovoreno: 03. 10. 2007.
    •

      Lichen sclerosus (et atrophicus) je hronicno zapaljensko oboljenje.Najcesce se javlja nakon 50.-e godine zivota ,mada se moze javiti i kod dece(izmedju 1 i 13 godina).Znatno cesce se javlja kod zena,odnos je 10:1.Uzrok nastanka nije poznat. U nekim slucajevima je nadjena povezanost LSA i infekcije pojedinim sojevima Borellie burgdorferi, ali za sada bez cvrstih dokaza. Promene se mogu javiti na kozi(,najcesce ledja), i na sluzokozama,kako usne duplje tako i genitalija(obicno su zahvacene spoljasnje genitalije i predeo oko anusa). U pocetku su promene u vidu crvenkastih plaza sa prosirenim folikularnim otvorima ispunjenim keratinskim cepovima.Vremenom ,nastaju hipopigmentacije,atrofija pa i skleroza.Kod zena je najcesce zahvacena vulva,a kod muskaraca glans i unutrasnji list prepucijuma te promene lice na prsten koji vrlo cesto onemogucava prevlacenje kozice.Od subjektivnih tegoba svrab i pecenje zauzimaju centralno mesto.Dijagnoza se postavlja na osnovu klinickog pregleda, a potvrdjuje patohistoloski (biopsija).Sto se tice lecenja,najcesce se primenjuju potentni kortikosteroidi(clobetasol propionat) 2x dnevno 6-8 nedelja pa i duze .Na raspolaganju su i topijski androgeni(2% testosteron i dihidrotestosteron za muskarce i estrogen za zene )2x dnevno 3 meseca. U slucajevima kod kojih se dokaze veza sa infekcijom Borelliom burgdorferi opravdana je duza upotreba antibiotoka ,najcesce penicilina i cefalosporina .Postoje i pokusaji lecenja antimalaricima,fotodinamskom terapijom,,CO2 laserom,retinoidima...Treba izbegavati lokalnu iritaciju,koristiti emolijentne kreme, oralne antihistaminike za kupiranje svraba...Circumcizija (obrezivanje) je skoro obavezna za promene lokalizovane na prepucijumu.Prognoza je dobra,moguca je spontana remisija,narocito kod devojcica,ali jednom postavljena dijagnoza zahteva dalje redovno pracenje na 12 meseci. Iskreno se nadam da ste zadovoljni odgovorom .Ukoliko imata dodatnih pitanja javite se .

      dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #1315

    • Imam problem ja imam lihen sklerozu. Imam peckanje kad se operem trenutno mazem neki clobetasol ili tako nesto ja sam ga pitao da radim sa fotodinamskom terapijom, , co2 laserom a on kaze ne bi valjalo to. . . Zbog cega ne bi valjalo i sta je najbolje da se izlecim setaju me vec dva meseca

    • Tankosić Živana 05. 03. 2012.

      Uz kremu na bazi vazelina, visok postotak vitamina a i 2% testosterona šta bi predložili za liječenje. Dali možda hormonske/testosteron injekcije? I koliko? U kojim vremanskim intervalima?