Zanima me vase misljenje o leku "Roaccutane" i njegovo dejstvo na akne. Imam problem sa aknama vec dugo vremena pokusavao sam sa dermatolizima ali nisu mi pomogli, isao sam u polikliniku "Nada diva" u Novom Sadu gde su mi radili tretmane helion-neonskim i kasnije diodnim laserom....to je bilo delimicno uspesno tj prestali su upalni procesi ali samo dok sad isao redovno na tretmane odnosno do trenutka kada su mi rekli da treba da napravim pauzu....posle dve nedelje ponovo su pocele da se pojavljuju a oziljci i fleke su ostali identicni kao i pre tretmana. Nadam se da mi mozete pomoci i pojasniti dejstvo gore pomenutog leka. HVALA!!!

    Odgovoreno: 17. 09. 2007.
    •

      Akne su veoma cest problem kod mladih.Postoji vise razlicitih formi akni i vise informacija o aknama mozete naci na nasem sajtu. Laksi oblici akni se mogu resiti samo lokalnom terapijom ,ali tezi oblici zahtevaju sistemsku,peroralnu terapiju -antibioticima,hormonskim preparatima ili retinoidima .Svi ovi lekovi se primenjuju pod strogim nadzorom lekara. Retinoidi se koriste za najteze forme akni kao i akne koje ne reaguju na standardne terapijske modalitete.Retinoidi su derivati vitamina A. Imaju specifican mehanizam delovanja-redukuju stvaranje sebuma-smanjuju velicinu lojnih zlezdi -smanjuju titar Propionibacterium acnes -normalizuju keratinizaciju.Zapravo deluju na sve faktore nastanka akni.Zato i daju tako dobre rezultate .ALI,retinoidi su teratogeni te je njihova upotreba u trudnoci strogo kontraindikovana.Pre pocetka terapije retinoidima neophodno je potvrditi odsustvo trudnoce i mesec dana pre,u toku primene leka i mesec dana nakon zavrsetka terapije neophodne su efikasne mere kontracepcije .Ukoliko i dodje do zaceca neophodan je prekid trudnoce.Dosadasnja istrazivanja nisu pokazala da retinoidi uticu na seksualnu funkciju muskarca kao i na njuihovo potomstvo.Pre pocetka kao i u toku terapije neophodno je proveriti funkciju jetre i serumske lipide . Sto se Roaccutana tice,on sadrzi izotretinoin,derivat vitamina A,i efikasan je u lecenju najtezih formi akni ali zahteva stalni nadzor lekara..Neophodno je da se pacijent strogo pridrzava propisanih doza i datih saveta. Doziranje je prema telesnoj masi pacijenta,obicno je pocetna doza 0,5 mg/kg ali kako je terapijski odgovor individualan doza se podesava strogo individualno obicno nakon 4 nedelje(0,1-1mg/kg). Ukupna kumulativna doza je 120mg/kg u toku 4-6 meseci.Roaccutan je dostupan u obliku kapsula koje treba uzimati uz obrok.Rezultati lecenja nisu odmah vidljivi,cak moze doci do pocetnog pogorsanja.Nezeljeni efekti kao sto su suvoca usana,usne duple,nosa i ociju kao i crvnilo lica su prolaznog karaktera i nestaju po zavrsetku terapije.Preporucuje se upotreba hidrantnih krema za negu u vreme terapije retinoidima. Kao sto vidite akne se uspesno lece ali samo dermatolog moze odrediti terapijski modalitet koji najvise odgovara Vasoj kozi.Lecelje na svoju ruku kao i nestrucno lecenje ce Vam, doneti vise stete nego koristi. Zato se obratite dermatologu.U Novom Sadu KC Klinika za dermatovenerologiju,Vase Stajica 1-9. Iskreno se nadam da ste zadovoljni odgovorom kao i da ce terapija propisana od strane dermatologa dati zadovoljavajuce rezultate.

      dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #1217

    • Dobar dan,pijem roakutan vec mesec dana,dve tablete dnevno,volela bih za rodjendan moj 18. da pijem alkohol al ne mogu zbog tableta. Zanima me koliko dana ranije bi trebalo da prestanem sa tabletama da bi to bilo bezbedno? hvala