Postovana dr Zlatanovic,

    od maja meseca ove godine pocele su da mi se javljaju ogranicene povrsine na tabanima koje strasno svrbe.Nastaju odjednom i ne mogu da povezem hranu,lek ili odecu sa pojavom promena.Sponano isceznu za 24 h.TABANI ME TOLIKO BOLE JER PROMENA ZADEBLJA DA NE MOGU DA HODAM.Jave se na svodu tabana u gornjem delu ili na spoljnoj ivici stopala,na sredini.Osim toga,u 3 navrata mi je oticala leva polovina donje usne,a pocinjala je svrabom okolne koze.Primetila sam i ranicu na sluznici kada mi usna natekne.Ona zaceli sama za 10-12 sati,ali otok traje duze.Skoro mi je otekla cela usna,a isto tako i predeo podlaktice,leve,na granici sa sakom,predeo tenara,sa crvenilom,otokom i svrabom toloko da mi je savijanje zgloba rucja bilo otezano i bolno.Na koznom mi je doktorka rekla da je to urtica per anamnesis,i dala Claritine,od koga mi je bolje,ali se urtike i dalje javljaju.Brine me sto u zadnje vreme se pojavljuje cesce (ranije jednom mesecno,a sada na 2 nedelje).Radila sam amalizu krvi,rezultati su dobri,sem sto su leukociti 3,17*10 (na 9) i postoji limfocitoza 42%.Dugo imam i problem sa pitrijazom,koristila sam Mycoseb sampon,bilo je bolje,ali se gljivice vracaju i mislim da ne reaguju vise na ovaj lek.Da li ova urtika moze da bude povezana sa pitrijazom i sta da koristim od terapije?Treba li jos neke nalaze da uradim (bris koze)?

    Unapred hvala, Sandra

    Odgovoreno: 11. 09. 2007.

    • Predlazem Vam da se dermatovenerologu javite onda kada imate promene na kozi koje ste opisali.Na osnovu pregleda i detaljne anamneze predlozice potrebna ispitivanja i adekvatnu terapiju.Sto se tice "pitirijaze" bezopasna je krajnje ali i krajnje uporna.Zahteva dugotrajnu terapiju ,a zatim povremenu upotrebu preventivnih sredstava.Predlazem Vam da se prvo pozabavite urtikarijom,a onda "pitirijazom".

      dr Zorana Zlatanovic dermatovenerolog