Molimo vas da nam radi objavljivanja edukativne rubrike u nedeljniku revija D u Podgorici odgovorite na sledeća pitanja na temu "mladež, rizici usled prekomernog izlaganja suncu".
    1. Zbog čega se kaže da je prekomerno izlaganje suncu opasno i za mladeže?
    2. Kolika je grnica sunčanja mladeža?
    3. Koje promene na mladežima izaziva sunce, koji su simptomi, vidljivi, koji nevidljivi?
    4. Kako zaštiti mladeže pre ulaska u vodu ili pre sunčanja?
    5. Kakva su vaša lekrarska iskustva?
    6. Da li mladeže uopšte može da se pretvori u obolelo mesto usled sunčanja?
    8. Kako postupiti usled povrede velikog mladeža na telu, kad se posečemo, ogrebemo o kamen slično?
    9. Da li su kreme sa visokim zaštitnim faktorima idealna i prva zaštita tela i mladeža od opekotina?
    10. Da li povredjeni mladež izaziva rak kože?
    11. Da li je tačno da je jedino rak kože izlečiv od svih kancerogenih obolenja.
    12. Kakva su vaša lekarska iskustva, kako reaguju vaši pacijenti, koja starosna dob je naugroženija?
    Hvala unapred.
    Novinari
    Dragan Stodić i Suzana Mirčić
    Budva - Velika plana
    tel 00382-69-778-966 email adresa: svatovac@t-com. Me

    Odgovoreno: 09. 07. 2009.
    • Poštovani,
      prosto ste obasipali pitanjima na koja trebam da vam napišem jedan seminarski rad na temu sunce, koža mladeži. Naime što se najpre povrede mladeža tiče najbolje je ukloniti ga nakon povrede, odnosno plastični hirurg je taj koji donosi odluku a naša preporuka je uklanjanje; kreme sa uvfiltrom omogućavaju duži boravak na suncu i zaštitu kože a ne znači da čitav dan možete da provedete na suncu, mladeži se štite kremama sa visokom zaštitom. Melanom jeste najmaligniji tumor koji samo ako se otkrije u najranijem stadijumu jeste izlečen