Poštovana dr,
    Želim Vas pitati za mišljenje... Imam problem sa licem, zatvoreni komedoni koji postaju upaljeni i pretvaraju se u akne. Dijagnoza nekoliko dermatologa je akne vulgaris. Pokušavajući da nađu uzrok mog problema uputili su me na uz i ginekolog je rekao da nemam policistične jajnike i ni jedan ginekološki problem koji bi uzrokovao akne i ne preporučuje mi kontraceptivne pilule (poslednja prepisana terapija dermatologa je diane 35, exfoliac penasti gel za umivanje, exfoliac krema 200, zorac gel 0,05% 2x dnevno po 10min. Sa postepenim produžetkom). Radila sam bris sa lica i nemam bakterije ni gljivice. Inače pre par meseci sam probala terapiju sa "diana 35" i izdržala samo mesec dana jer sam imala svakodnevne mučnine, grudi su me jako bolele, primetila sam da se znojim mnogo više nego inače i bila sam jako nervozna (moja okolina kaže "histerična"). Ali dermatolog smatra da moram da ih pijem jer su mi bubuljice sa jedne strane lica prešle ispod brade (deo između vrata i lica) i po tome su hormonske. Ako išta možete zaključiti iz ovog mog konfuznog "pisma", molim Vas za mišljenje. I da dodam da mi je lice u pubertetu bilo savršeno čisto, a problemi su se počeli javljati pre oko 4god. Ali ne u ovoj meri, zadnjih par meseci je postalo užasno.
    Unapred hvala. Pozdrav!

    Odgovoreno: 01. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Terapiju koju ste naveli (bez diane) je odlična budite uporni ako treba jedino je moguće dodati antibiotik peroralno a što se tiče diane pokušajte sa ginekologom neke druge (mada diane kod mojih pacijentkinja nije davao baš tolike, da kažem, " neželjene efekte").
      Pozdrav.