Pozdrav. Danima mi izlaze ove tačkice po telu (noge, stomak i ruke) koje jako svrbe. Neke brzo nestanu, pa se onda pojave nove.. Nisam menjala ishranu niti sam do sad imala ovakav problem. Da li možete reći o čemu se radi?

    Odgovoreno: 02. 04. 2020.
    • Poštovana,

      Prema slici ovo može biti koprivnjača - urtikarija. Ukoliko primetite da se promene pogoršavaju, tj ukoliko dođe do pojave većeg broja promena javite se hitnoj službi, lekaru opšte prakse ili dermatologu.

      Uzrok ovih promena mogu biti lekovi, određena hrana, gljivične i virusne infekcije, međutim u velikom broju slučaja uzrok se ne može utvrdititi. Ukoliko imate nepodnošljiv svrab, možete uzeti lek Xyzal tbl a 5mg 2x1 (ukoliko niste alergični na ovaj lek), to će umanjiti svrab ali se promene neće tako brzo povući.

      Ponavljam, ukoliko dođe do drastičnog pogoršanja, javite se nadležnoj službi.

      Pozdrav

      dr Magdalena Nikolić