Postovani, poslednjih mesec dana imam problem sa kozom. Nepodnosljiv svrab koji nakon cesanja izaziva crvenilo i otok koze. Sumnjam na koprivnjacu. Pila sam pressing a potom robenan tablete. Dok sam ih pila cinilo se da su simptomi dovedeni na minimum medjutim cim sam prestala simptomi su mi se vratili. Da li mi mozete reci uzrok tome i koja ispitivanja da uradim? Hvala unapred na odgovoru Pozdrav

    Odgovoreno: 01. 04. 2020.
    • Poštovani,

      tegobe koje navodite javljaju se u sklopu hronične urtikarije, odnosno koprivnjače. Uzrok ovog stanja mogu biti gljivične infekcije (Candida), virusne infekcije (hepatitis B, hepatitis C, HIV), upotreba nekih lekova i konzumirnje određene hrane.

      Možete uraditi nalaz stolice na Candidu i crevne parazite, HBsAg, anti HCV antitela i HIV 1/2. Tako možete pronaći uzrok koprivanjči. Nažalost, u velikom broju slučajeva uzrok ovom stanju se ne zna.

      Takođe,  jedina terapija koju možete uzimati jeste ta koju ste do sad koristili.

      Pozdrav

      dr M. Nikolić