Poštovani, molim vas da mi pomognete. Imam 30 god. I problem sa aknama. Od 15 god imala sam problem sa bubuljicama pa se smirilo za vreme trudnoće i dojenja. Pijem 6 meseci kontraceptivne pilule mercilon (po preporuci ginekologa zbog mikrocističnih jajnika, a sad je to ok) i imam utisak da se od tada problem sa bubuljicama intezivirao. Akne su velike i gnojne i nalaze se u predelu brade i obraza. Nisu mnogobrojne, po 4-5 ali ostavljaju crvene fleke. Uradila sam i bris i pokazalo se prisustvo staphylococcus epidermidis. Antibiogram je pokazao senzitivnost na amoxicilin+clavul, meticillin, cephalexin, klindamicin i ciprofloxacin. Da li terapija treba da bude lokalna ili oralna i da li treba da pređem na neke druge kontraceptivne pilule (možda jasmin ili diane 35?) ? Molim vas da mi predložite terapiju jer u mom gradu nema dermatologa. Hvala vam unapred!

    Odgovoreno: 13. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Za kontraceptivne pilule konsultujte ginekologa. Što se tiče promena na licu, potrebno je uraditi nativni pregled na demodex folliculorum. Obzirom da nema dermatologa u vašem mestu, popunite upitnik na našem servisu teledermatologija i pošaljite nam fotografije sa lokalizacijom i izgledom promena, da pokušamo da vam pomognemo.