Specijalisticki izvestaj dermatovenerologa od 23. 10. 2009. God. Dermoskopski pregledan mladez u nivou koze, sa desne strane cristae iliacae posterio: r 4. 5*3. 5 mm asimetrija u dve ravni, globule pigmrnta u centralnom delu, ujednacene velicine, boje i oblika, lako prosirena pigmentna mreza. Da se javi na plasticnu hirurgiju radi ekscizije in toto i ph verifikacije. Pitanje je sta se desava sa ovim mladezom? Da li je on zdrav? Jer se plasim da je mozda plasticni hirurg prevideo deo izvestaj dermatologa jer on u opste ne spominje i ne komentarise pomenuti mladez vec komentarise druge. Ostavlja neni na volju sta da radim da li ce mo da pratimo sve te mladeze ili da ih skidamo i da ja odlucim kada i koji. Pa me interesuje sta dalje da radim? Inace ja imam sest ogronih mladeza zbog kojih sam i otisla kod dermatologa. Dva "mldeza" se nalaze na gornjem delu ledja bas na kicmenom stubu 1. 5*1. 5 cm nisu dermoskopski pregledani zbog gljivicnog oboljenja. A ostali su malo manji od pomenutih i po misljenju dermatolaga su uredu bez obzira sto su veliki i ispupceni i nema potrebe da se dermoskopski pregledaju.

    Odgovoreno: 28. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Idealna prilika da uradite dermoskopiju još jednom kod dermatologa i nama dostavite sliku svih mladeža preko servisa teledermatologija. Generalno, displastični mladeži imaju preporuku za uklanjanje, ređe se prate na 3 meseca. Razlozi mogu biti različiti i individualni. Mogućnost da se neka pigmentna promena pretvori u da kažem u lošu iznosi 1: 200. 000 što znači da je u pitanju vrednost nekoliko hiljada manja od jednog promila. Većina melanoma nastaje de novo - na nepromenjeno koži - preko 80% . Inače, nevidim razlog da se promena ne pregleda i pored gljivičnog oboljenja ukoliko baš nije toliko izraženo da u potpunosti ne maskira mladež. Javite se sa slikama.