Postovani, moja majka (1950) je sa plikovima i svrabom po kozi primljena na kliniku za kozne bolesti sa dg. Pemphigoid bullosus ili during. Nakon dve nedelje provedene na u bolnici i brojnih analiza (krvna slika ok, dif negativan) lekari nisu nacisto sta je i misle da je to u stvari reakcija od leka lasix (upotrebljen retko, poslednji put pre 2 meseca) ili monoprila ili cardiopirina (pije ih 2-3 godine) , koje je po njihovoj preporuci uzimala i u bolnici. Trenutno su poceli terapiju sa velikom dozom kortikosteroida i iskljucili navedene lekove. Interesuje me vase misljenje i moguce negativne reakcije na steroide. Takodje, videla sam u vasem odgovoru da postoji i alternativa kortikosteroidima za autoimune bolesti, sta je to? Unapred mnogo hvala, pozdrav

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Imajte poverenja u lekare. Oboljenje vaše majke mogu izazvati i lekovi. Kortikosteroidi su lekovi kao i svi drugi kada se koriste namenski i pravilno. Nema razloga za vaš strah, jer i samo oboljenej nije teško po svom kliničkom toku. Drugi imunosupresivi se koriste kao druga i treća linija terapije tj. Kada korikosteroidi ne daju terapijski efekat.