Postovana doktorko, da li je isti virus (HPV) uzrocnik stvaranja polnih i obicnih bradavica (one koje se recimo pojavljuju na rukama) i da li je moguce bradavice sa ruku preneti na polno organ. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 07. 05. 2008.
    • Virus humanih papiloma (HPV) je jako rasprostranjen virus sa izrazitim afinitetom za spinozni sloj epiderma ciju proliferaciju(nekontrolisano razmnozavanje) izaziva.Tako nastaju veruke,u narodu poznate kao  bradavice . To su benigne (dobrocudne) izrasline koje mogu biti lokalizovane na kozi i sluzokozama.Do sada je identifikovano preko 80 tipova humanih opapiloma virusa.Pojedini tipovi virusa su odgovorni za odredjenu karakteristicnu klinicku sliku i lokalizaciju promena.Za nastanak infekcije su potrebna ulazna vrata,a to su sitne nevidljive povrede. Sto bi znacilo da bradavice na rukama i bradavice na genitalijama izazivaju humani papiloma virusi ,ali razliciti tipovi ovog virusa.
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatovenerolog