Postovana doktorice! Ja sam iz Makedonije.Imam 27 god.a od mojih 14 godina ustanovjena mi je dijagnoza LUPUS ERITHEMATODES DISCOID.Tokom tih 14 godina bolest sam lecila sa Rezohinom,Pronizonom sad sa Decortinom.Moram reci da sam bila sama svoj doktor.Kad bi mi se lice vospalilo(moje lice je uvjek crveno,ali kad pocne usta da me boli,da imam ranice u nosu ja uzimam Decortin 3 dana po 60 mg.,3 dana po 50 mg,3 dana po 40 mg.dok se ne smiri.)Kad bi mi se smirilo prestajem,pravim pauzu i za kreatko vreme opet.Isla sam kod svih lekara kod nas u Makedoniji.Ne bih da i rugam ali neznaju nista,to sto oni znaju znam i ja -naravno preko interneta.Razocarana sam mnogo.Znam da ne postoji lek.Moje lice uspesno maskiram sa pudrom-MAX FACTOR,prekrijem dobro godine su me naucile da budem dobar sminker,ali nervi su mi popustili,svako jutro maskiram se da izgledam kao sav normalni svet. Moje pitanje je sledece:Sad sam u 9 nedelji trudnoce.Za sada je sve dobro.Kad sam bila na ginekolog rekla mi je da idem kod reumatologa da ispitamo da ne imam nesto unutra.Ja ovu bolest kao sto rekoh imam 14 godina samo nadvoresno.Bila sam kod reumatologa i napravila sve analize.Na pocetku od moje trudnoce nisam pila decortin oko 5 nedelja.Kad sa isla kod Reumatologa po rezultate lice,usta i nos su mi bili zahvaceni,vospaleni.Rezultati su bili svi dobri.Doktorka reumatolog mi je rekla da prema rezultatima ja nemam lupus vnatresno.Prepisala mi Decortin 3 nedelje po 10 mg.Sad je utorak 29.04.2008 g.a petak 02.05.2008 g.idem kod nje na kontrolu. Bojim se jer znam da u pocetak bremenosti ne sme se piti tablete.Molim vas recite mi ako imate iskustva sa DEcortinom,Lupusom i Trudnocom-kakve posledice moze da ima moja beba.Zakazala sam pregled u najboljoj ordinacija kod nas za ginekologij za da uradim ne znam ni sama sta da se vidi dali postoje anomalije na plodu. Celog zivota od kad znam mucim se sa ovo,od kad su moje drugarice pocele izlaziti.Vrlo sam lepa ,imala mnogo udvaraca nikom nije smetala moja bolest,ali meni smeta i to mnogo i posle toliko godina. Recite mi bilo sta,sve je bolje nego nista. Puno vam hvala i izvinite ako ima neka greska u pisenju. Veliki pozdrav iz Makedonije!

    Odgovoreno: 07. 05. 2008.
    • Diskoidni eritematozni lupus  ( Lupus erythematosus discoides) je oboljenje koje se odlikuje eritemnim plazama diskoidnog oblika sa perifernim perutanjem i centralnim oziljavaljem , na fotoeksponiranim
      regijama.Oboljenje je hronicnog   blago progresivnog toka.Relativno je cesto,narocito kod mladjih zena.Ponovljena bakterijska  ili virusna infekcija,upotreba odredjenih lekova uz potencirajuce dejstvo UV zraka kod genetski predisponiranih osoba  dovodi do stvaranja antigena poreklom iz jedra epidermalnih celija.Kozne promene se javljaju obicno nakon izlaganja suncevoj svetlosti. Rani tijas cine eritem,atrofija i deskvamacija ,a kasni hipopigmentacije,hiperpigmentacije,telangiektazije i skleroza.Moguce su razne kombinacije pomenutih promena te se i klinicka slika razlikuje.Dijagnoza  ovog koznog oboljenja se postavlja na osnovu klinicke slike,ali svakako treba uraditi biopsiju  te  patohistolosku verifukaciju  kao i DIF(direktnu imunofluorescenciju).Preporucljivo je da se 1x godisnje rade SE,Leukocitarna formila,imunoglobulini,C3,C4,ANA,Antri DNK antitela,mikrohematurija,proteinurija. . .)  U lecenju,lek izbora su antimalarici( Resochin) koji se primenjuju prvih godinu dana kontinuirano po semi ,a naredne 3 godine samo  u toku suncanih
      meseci.Za vreme njihove primene neophoden su redovne kontrole kod oftalmologa.Kortikosteroidi se primenjuuju u tezim i intenzivnijim formama i njihova upoteba mora biti strogo pod nadzorom lekara.Lokalno se aplikuju kortikosteroidi i antisolarne kreme sa visokim zastitnim
      faktorom.Svakako treba koristiti sredstva za zastitu od sunca(naocare,sesire,adekvatnu odecu. . . ).Preporucuje se piling tecnim azotom. Verujem da ste mnogo toga procetali o ovoj bolesti,ali Vi niste
      lekar i nikako se ne mozete samostalno leciti narocito ne lekovima kao sto su kortikostroidi.Opredelite se za jednog dermatologa i jednog reumatologa i sledite njihova uputstva,verujte da ce biti
      rezultata.Odnos lekara i pacijenta mora biti zasnovam na uzajamnom poverenju i uvazavanju ,jedino tako timski se mogu boriti i odneti pobedu.
      Sve najbolje ,
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatovener0olog
      P.S. Ukoliko zelite mogu Vas preporuciti kod nekog od kolega
      dermatologa iz Makedonije.