1. Laganje u vezi polaganja ispita

    Pitanje broj: #128960

    Moj sin je student, sada apsolvent na privatnom fakultetu koji mu nije oduzeo mnogo vremena za učenje. Uspeo je nekako da završi srednju školu, uz naš veliki pritisak, upisao fakultet, relativno bez problema stigao dovde i tu počinju njegove laži. Verovatno nas je lagao i ranije, ali smo mi to pripisivali pubertetu, a za sve verovatno nismo ni znali. Kada je već trebalo da diplomira, priznao nam je da nije dao još 3 ispita, mi smo doplatili još jedan semestar (posle bučne rasprave i prebacivanja) od 1050€, s tim da nam je čvrsto rekao da su mu to poslednji ispiti. Vremenom je rekao da ih je položio i počeo da sprema diplomski, uz naše konstantno teranje, zapitkivanje, ponekad i raspravu. Danas (ponedeljak) je otišao na fakultet da bi se "dogovorio" sa profesorom oko odbrane diplomskog za utorak (živimo u Smederevu, studira u Beogradu) . Tada nam dolazi mlađi sin i kaže da je (valjda više stariji nije mogao da krije) bratu ostalo 6-7 ispita koje nije položio, a da nas je lagao jer je mislio da će ih u međuvremenu završiti, a da pri tom nije ni prstom mrdnuo da to i uradi. Mi smo do sada za njegovo školovanje dali skoro 20.000€ i sada smo u strahu da ne treba da se doda još. Mislimo da kada smo već došli dovde, da bi bilo loše sve baciti u vodu. Napominjem da sin ima 24 godine, živimo u veoma skladnoj porodici, deca su nam nadasve voljena. Bavimo se privatnim poslom koji nam svojom organizacijom omogućava da puno vremena provodimo sa decom oduvek. I veoma smo otvoreni međusobno. Mlađi sin nam je izuzetan đak, nikada nismo upoređivali njih dvojicu. Uvek smo i starijem pokušavali da predočimo koji su njegovi kvaliteti. Sin o kome je reč je veoma neodgovoran, iako smo odgovornost pokušavali da mu usadimo, pravio je velike račune za mobilni do trenutka dok mu nismo uzeli paket koji ograničava broj poziva, tek na naš pritisak prao je kola koja je samo on vozio. Sve njegove ljubavne probleme smo znali, kao da je želeo da ih prenese na nas. Novac nikada nije mnogo tražio, davali smo mu dozirano. Nije hteo džeparac odjednom jer je i sam svestan da bi sve odmah potrošio. Ne znamo šta da radimo. Nije nam do para (kojih nemamo mnogo, ali su materijalne stvari marginalne), već nam je to što nas je toliko lagao. Pitanje je dokle će to da ide i koji su razlozi? Kako mu pomoći da se toga oslobodi, da se osamostali i sutra kvalitetno radi posao koji voli? Da nije prešlo u hronično laganje (ko zna šta nas je sve lagao)?

    Odgovoreno: 13. 10. 2015.
    • Neodgovorno ponašanje Vašeg sina je verovatno posledica previše popustljivog stava Vas kao roditelja kao i njegove strukture ličnosti. Neophodno je bilo da još ranije, kad ste prvi put primetili da Vas laže, postavite kao roditelji svoje granice prema takvom neodgovornom ponašanju. Morao je biti svestan posledica ukoliko nastavi da se tako ponaša i nadalje. Međutim, Vi ste preko svega prelazili i tako nesvesno potkrepljivali takvo njegovo ponašanje. Moguće je da je uzrok u njegovoj razmaženosti, nezrelosti, nesigurnosti u sebe i potrebi da ispuni očekivanja Vas kao roditelja od njega, a istovremeno se poredi sa bratom umesto da se usmeri na sebe i svoj razvoj. U svakom slučaju, ne bi bilo loše da sada porazgovarate sa njim i predložte mu da se posavetuje sa psihoteraputom ili pak da Vi, kao majka, dođete na razgovor (možete u DZ "Jedro" gde radim). Ne treba osuditi ličnost, već ponašanje i pokušati izvući iz tih njegovih pogrešaka pouku i lekciju o tome gde ste Vi, kao roditelj, grešili kako ne biste u nedogled ponavljali istu grešku. Ne možete očekivati promenu njegovog ponašanja ako se i Vi, kao roditelji, nasatavite ponašati uvek na isti način kao i do sad. Jedna veoma dobra izreka glasi: "Put do pakla vodi preko najboljih namera".