1. Ljubomora kod dece

    Pitanje broj: #6230

    Majka sam dva muška deteta od nepunih 5 i 2 godine života. Stariji sin pokazuje znakove ljubomore mada i mlađe dete ima slične "ispade". Problemi su se javili kada smo suprug i ja primetili da se dešavaju "čudne" promene po stanu kada ujutru ustanemo: upaljen TV, tarmostat frižidera okrenut do maksimuma, kada se desilo da je hrana počela da ledi, ostaci hrane na stolu u trpezariji. On noću priča i to smo prihvatili, ali to toliko dugo traje da nam je postalo normalno. Pitanje je da li treba da se obratimo stručnjaku?

    Odgovoreno: 04. 06. 2008.
    • Ideja da se obratite dečijem psihologu ili psihijatru nije loša, jer ima izgleda da se radi o emocionalno nezrelom dečaku koji možda i nije s Vaše strane dovoljno pripremljen za dolazak mlađeg brata, pa je ljubomora time uzrokovana, ili primećuje da je Vaša pažnja neravnomerno distribuirana između njih dvojice, što opet može podstaći "proteste". Obično je način da se prevaziđe ovakvo ljubomorno ponašanje podsticanje timskog porodičnog funkcionisanja, organizovanje dnevnih aktivnosti tako da deci poveravate "odgovorne" poslove, kojima ćete dati odgovarajući značaj, da Vam npr. nešto važno donesu iz druge sobe ili da na njih računate kada je u pitanju npr. provera termostata na frižideru, ili tako nešto, čime ćete pokazati njihovu važnost u skladu, naravno, sa njihovim uzrastom. Znate da je najbolja taktika da se najnemirniji đak u odeljenju postavi za kontrolora ponašanja, tada se i on oseća važnim i smiruje svoje ponašanje! Tako i Vi ovde treba sa dosta takta da pristupite ovom problemu, da preispitate da li ste i Vi možda povremeno doprinosili, manjkom svoje diplomatije, ovakvom ponašanju, pa da pokušate da i u svom i u ponašanju deteta/dece izazovete korekciju postupaka. Ukoliko ustanovite da to niste u stanju sami, potražite ipak stručnu pomoć jer će pasivnost po pitanju tog problema sada vrlo verovatno dovesti do produženja ili komplikovanja problema.