1. Dete neće samo da se obriše

    Pitanje broj: #176

    Imam dve ćerke (7 i 11 godina), sa starijom ćerkom imam problem, jer još uvek neće sama sebi da obriše guzu ili je to vrlo retko. Mlađa sve radi sama dok se starijoj gadi da ne uprlja ruke Ili kao što ona kaže: "Neće ako ne mora". Inače je nesigurna u sebe, neće sama da se javi na nastavi, iako je vrlo vredna (što se učenja tiče) i pametna devojčica. Najbolji je učenik u razredu i pored promene 5 učitelja za jednu školsku godinu (učitelji su na bolovanju). Teže će pospremiti svoju sobu i složiti stvari, za razliku od mlađe, koja sve sredi bolje od mene. Problem je i kada treba da se popije gorki sirup, izvadi krv iz prsta i slično. Potpuno su dva suprotna sveta, ali ovo jeste problem.

    Odgovoreno: 12. 03. 2007.
    • Postovana Biljana,

      Iako deca rastu u istoj porodici i, naizgled, istim porodičnim okolnostima, većina roditelja najćešće zapaža da su im deca sasvim različita, a nekada i «dva sveta», kao što Vi kažete. Mnoštvo faktora doprinosi formiranju karaktera, počevši od genetskog nasleđa, sazrevanja, do učenja koje svako dete prima na specifičan način. To što je Vaša starija kćerka nesamostalna u stvarima koje se tiču nekih aspekata njene lične higijene i okruženja u svojoj sobi, može govoriti o specifičnoj vrsti problema vezanoj za strah od prljanja i nečistoće. Ovaj strah je jedan od najranijih razvojnih strahova i obično se prevazilazi veoma rano i ne predstavlja problem kasnije tokom razvoja. Moguće je, međutim, da je zbog nekih Vaših vaspitnih principa (poput preteranog potenciranja čistoće, urednosti i sl.) došlo do fiksiranja devojčice na ovaj problem, pa je to samo refleksija dela vaših stavova koji su dramatično intenzivirani kod nje. Takođe, čak i ako Vi niste osoba koja preteruje sa navikama čistoće, ovakvo njeno ponašanje ukazuje na njenu povećanu potrebu za pažnjom, jer samim svojim ponašanjem, koje zahteva uvek povećani trud oko nje u odnosu na mlađu sestru, dobija više pažnje i važnije mesto u dinamici porodičnih odnosa. Nekada se deca boje da će odrastanjem izgubiti deo brige i ljubavi svojih roditelja, nekada zapažaju da se mlađoj braći ili sestrama poklanja više pažnje baš kada su mali i nesamostalni, pa to predstavlja osnov za regresivne oblike ponašanja. To što je dobar đak, samo ukazuje da je devojčica inteligentna i da realno ima sposobnosti da sagleda posledice svog ponašanja, ali ne znači da je emocionalno u stanju da se izbori sa tim, jer ovakva ponašanja uglavnom nisu svesna, već idu iz nesvesnih potreba. Vaša devojčica pokazuje emocionalnu nezrelost, a definitivno ima potencijala da koriguje svoje ponašanje, ali je potrebno potencirati njenu samostalnost i odgovornost, možda kroz poveravanje nekih dnevnih odgovnosti kako biste joj pokazali kako imate poverenja u nju i kako ćete je isto tako brižno voleti i kad bude samostalna i odrasla. Sve to treba raditi uz mnogo nežnosti i razumevanja, nikako uz kažnjavanje i prisilu. Možda je ipak za Vas i za nju najsigurnije da uz pomoć psihologa rešite ovaj problem što skorije i što efikasnije, jer postoji mogućnost da se ovakvo manipulativno ponašanje (ponavljam, koje je nesvesno) produži ili ponavlja u životu ukoliko se na vreme i na pravi način ne razreši.

      Prof. dr Bojana Dimitrijević
      Spec.med.psihologije