1. Da li dete mesečari

    Pitanje broj: #602

    Htela bih da znam nešto više o mesečarenju. U detinjstvu sam bila aktivan mesečar, po priči mojih roditelja, što je u tinejdžerskom periodu postalo retko, a kao već odrasloj osobi nije mi se dešavalo ili barem nije niko primetio. Nedavno sam ujutru u kuhinji našla na radnom stolu predmet koji retko koristim i do kog je komplikovano doći. Zaključila sam da sam to uradila u snu. Kćerka od 5 godina ponekad noću ustaje i ide u wc, ali se toga ujutru ne seća. Da li je i to mesečarenje?

    Odgovoreno: 22. 04. 2007.
    • Mesečarstvo (somnabulizam ili noktabulizam, u stručnoj literaturi) se opisuje kao stanje izmenjene svesti u kome se osoba diže iz postelje i zbunjeno tumara po kući, a nekada i napušta kuću i luta ulicama. Suština ovog poremećaja je u tome što se radi o nepotpunom buđenju, dok se san nastavlja, a motorni i senzitivni aparati su "ukopčani" u svest sna. Ovakva pojava se najčešće viđa kod dece, jer ona burno preživljavaju neke konflikte oživljene u snu, što se može povezati sa dnevnim događajima ili akumuliranom napetošću vezanom za određene unutrašnje probleme. Kada je dečiji uzrast u pitanju, sam proces rasta i razvoja predstavlja dovoljno provokativni faktor za mesečarstvo, posebno kada se radi o preosetljivoj deci, pa se oko toga ne treba brinuti ukoliko ne postoje neki drugi pokazatelji da sa detetom nešto nije u redu. I u odraslijoj dobi, moguće je da pod uticajem snažnih intrapsihickih faktora dođe do somnabulnih ispoljavanja. Ukoliko smatrate da ste imali takvu noćnu epizodu, nije loše da se zapitate šta Vas aktuelno posebno muči i eventualno sami nađete odgovor za ovakav postupak. Generalno ne vidim poseban razlog za brigu oko tog konkretnog postupka, možda pažljivije treba analizirati Vaš nivo stresa i opterećenosti, odnosno potencijalni uzrok za tu disharmoniju između Vašeg stanja svesti i motornog sistema. Nekada nerado priznajemo sebi da smo previše opterećeni ili zabrinuti, pa odlažemo rešavanje problema koji nas više izjedaju i predstavljaju daleko značajniji problem za razmatranje nego što je jedna izolovana epizoda mesečarenja. Što se Vaše kćerke tiče, nema razloga za brigu.

Komentari na pitanje: #602

    • kako da znam da li ja mesecarim nedavno sam izbusila uho i legla u krevet ali ujutru mindjuse nigde nije bilo, posle nekog vremena nasla sam je u dnevnoj sobi. svi mi kazu da mi je sigurno ranije ispala ali sigurna sam da sam zaspala sa midnjusom na uhu...