1. Čudno ponašanje partnera

    Pitanje broj: #517

    Odavno želim da Vam postavim pitanje koje se tiče odnosa da dečkom, ali nisam se usudila jer mi je jasno da i sama treba nešto da učinim. Imam 23 godine i ovo mi je prva ozbiljnija veza koja traje 2 meseca. Pre njega sam bila zaljubljena, ali ništa od toga nije ostvareno. Da ne pominjem da nisam imala ni odnose. Od početka veze, on se ponaša vrlo čudno. Pošalje par poruka, na neke moje ni ne odgovori, fiksni telefon ne namerava da mi da, viđamo se samo kada to njemu odgovara, već treći dan me je pitao da li bih spavala sa njim, na šta sam ja vrlo burno reagovala. Nema ga par dana da se javi, a kada se nakon toga javi, sve deluje sasvim normalno. Inače, rastao je bez majke, koja je umrla dok je bio još u osnovnoj školi, a otac mu je preminuo prošle godine. Naravno, on o tome ne priča sa mnom, već ja to saznajem preko drugih ljudi. On ima 26 godina i mislila sam da je dovoljno sazreo, ali sam se izgleda prevarila. Kaže da je imao puno devojaka, koje on nije voleo, a ni one njega, mada sam jednu imala prilike da upoznam, ona je i potvrdila moje sumnje - da se na isti način ponašao i prema njoj, ali ga je ona volela. U svoju kuću je nikada nije pozvao, samo je on išao kod nje. Meni je rekao da je iz Požege (ja sam iz Užica), a zapravo živi u malom naselju pored Požege. Govori mi lepe stvari, da me voli i slično, mada ne znam koliko mogu da mu verujem. Nikada me ne sačeka kada se vraćam iz Beograda (pošto studiram), čak se čitav dan ne javlja kada zna da dolazim. Pokušala sam da pričam sa njim, ali ne uspeva, uvek skrene na drugu temu. Zanima me da li mislite da on ima nekekve komplekse?

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.
    • Draga Ana, nemaju svi jednake predstave o tome kako partnerska veza treba da izgleda, niti su svi spremni da se u nju ulože na isti način. Vi, očigledno, smatrate da u vezu treba dosta ulagati i da komunikacija sa partnerom treba da bude česta, emotivno intenzivna i ne bojite se otvorenog pokazivanja osecanja. Vaš mladić, izgleda, ima drugačiju predstavu o ponašanju u vezi, što ne znači da Vas ne voli ili da ima komplekse, već može samo da znači da je tokom svog razvoja i odrastanja formirao drugačiju sliku o zabavljanju. Neki oblici ponašanja uče se u najranijim godinama života, pa i samo odrastanje bez majke, koje pominjete, može da bude razlog za nesnalaženje u pokazivanju ljubavi. Njegovo ponašanje njemu samom sigurno izgleda sasvim u redu, pa čak postoji mogućnost da se povlači ukoliko Vi previše izražavate svoje emocije ili od njega očekujete previše otvoreno ponašanje. Takođe, i količina ljubavi koju neko može da pruži varira od pojedinca do pojedinca. Možda je Vaš minimum blizu njegovog maksimuma, tako da Vi stalno možete verovati da Vam ne daje sve od sebe, a on, jednostavno, ima toliki kapacitet za pružanje ljubavi. To što mu je teško da prizna da je iz manjeg mesta nije neobično kod ljudi koji svoju nesigurnost zbog porekla kojim se ne ponose prikrivaju čak i blagim iskrivljavajem istine, ili nekada ponašanjem koje na prvi pogled izgleda kao preterana sigurnost u sebe, iako je upravo suprotno. Ne priča puno o sebi jer verovatno ima više stvari koje ga iz njegove istorije ne čine ponosnim, koliko god da on za to nije kriv. Iako ima dovoljno godina da spada u kategoriju već prilično zrelih mladih ljudi, to što u ovakvom ponašanju možemo da nazremo emocionalnu nedozrelost i nedostatak samopouzdanja još uvek ne znači da kod njega postoji neki poremećaj, već da su određeni faktori doprineli njegovom sporijem sazrevanju.  I konačno, veza od 2 meseca je ipak relativno kratka i možda on spada u ljude koji se otvaraju sporije i tek kad u nekog steknu poverenje posle dužeg perioda, više se ulažu u taj odnos, otvoreniji su i iskazuju veću brigu za partnera i bliskost sa njim. Ako Vam već govori lepe stvari, kako kažete, ukoliko imate neki jasan razlog da mu ne verujete, razumljivo je da njegove reči prihvatate sa rezervom. Ukoliko je i njegovo ponašanje, kada ste zajedno, blago, nežno i postupci odgovaraju onome što govori, ne vidim razloge za sumnju. Možda i Vi želite previše garancija. Partnerska veza je dvosmerna staza koju nepoverenje i sumnje sigurno neće ojačati.